Hodně z nich žije ze sociálních dávek, většina nemá práci. To chce Kadaň změnit, do Prunéřova vyšle tým terénních pracovníků.

Ti se budou především snažit, aby dlouhodobě nezaměstnaní našli uplatnění. „Prunéřov patří mezi sociálně vyloučené lokality. Byli tam vystěhováváni neplatiči, hodně lidí tam žije z dávek, většina je nezaměstnaných,“ popisuje Tomáš Mědílek, šéf kadaňského sociálního odboru.


Nejen dospělí


Tři noví terénní zaměstnanci budou chodit do domácností už od 1. září. „Primárně se program zaměřuje na to, aby se lidé vrátili do práce. Samozřejmě je to spojené s řadou dalších aktivit, budeme se snažit pracovat s celou rodinou, s dětmi dělat přípravy do školy a tak dále,“ říká Mědílek. Prunéřovské děti budou moci trávit čas v nízkoprahovém klubu.

Pracovníci budou motivovat lidi k práci, připravena je i spolupráce s personální agenturou. Kromě toho poradí, jak dobře hospodařit s penězi či jak se vypořádat s dluhy. Vše bude založeno na dobrovolnosti.


Tři roky


Tříletý program zaplatí ministerstvo práce a sociálních věcí, Kadani se podařilo sáhnout na dotaci. „Už jsme o ni žádali dříve, dostali jsme ji napodruhé,“ říká Mědílek. V Prunéřově už jedna terénní pracovnice působí, ale bylo to málo. „Chceme to dělat intenzivněji a i proto jsme o peníze žádali,“ dodává šéf sociálního odboru.

Kadaň, stejně jako ostatní větší z města z Chomutovska, se přihlásila i do vládního programu Agentury pro sociální začleňování.
Ta Kadaň do programu nezařadila, na rozdíl od Chomutova či Jirkova. Město ale bude žádat znovu. „Je s tím spojené možnost žádat o další peníze a to i na přímé investice. V Prunéřově bychom z nich chtěli vybudovat komunitní centrum,“ nevzdává se naděje na podporu vlády Tomáš Mědílek.