Mluví o tom celé město. Primátorka Ivana Řápková vyhořela v testu znalostí práva. Tak alespoň její odpovědi na osm otázek z oblasti práva ohodnotila Mladá fronta Dnes, která společně s iDnes test připravila. Primátorka se brání: chtěli mě jen nachytat, ztrapnit, očernit.

Zaskočená primátorka

V jakých městech sídlí vrchní soudy? Jaká je lhůta pro odvolání v trestní věci? Co znamená věta ignorantia iuris neminem excusat? Takové otázky musela primátorka zodpovědět před rozhovorem s Barborou Tachecí. Redakce iDnes minirozhovor i natáčela a tak je vidět, že Řápková si s otázkami příliš rady nevěděla (článek i video najdete na serveru iDnes ZDE)

Rozhovor probíhal v poměrně odlehčeném duchu, Mladá fronta Dnes ovšem tápání primátorky rozmázla na titulní stránce s komentáři několika právníků, podle nichž jde o základní znalosti studentů práv. Narážela tím na spekulace, které se vedou o tom, jak Ivana Řápková vystudovala právnickou fakultu v Plzni.

Podpásovka?

Včera primátorka rozeslala médiím dopis, ve kterém na celou kauzu s právnickým testem reaguje. Zjevně celou věc považuje za účelový krok redakce iDnes, v textu se to jen hemží slovy jako „podpásovka“, „nefér“, „napálit“ (celý text reakce dole v rámečku).

Hájí se především tím, že není praktikující právník a školu ukončila před mnoha lety (promovala v roce 2005).„Pokládat mi dotazy, určené praktikujícím právníkům je zcela podpásové,“ myslí si primátorka. „I vzhledem ke své současné náročné funkci si opravdu každoročně neověřuji, jaká je soudní lhůta pro odvolání nebo jaké jsou aktuální soudní poplatky. O praktikující latině ani nemluvě. Na to máme na magistrátu právní oddělení.“

Řápková je přesvědčená, že ji redakce chtěla „nachytat a před voliči ztrapnit“. Spojuje si to s nadcházejícími volbami do parlamentu, v nichž kandiduje. „Je před volbami a tak je potřeba mojí osobu takto podpásově a neférově před veřejností očernit,“ píše ve své reakci.

Kdo by co získal?

Politici v podobných kauzách velice často nabývají pocitu, že ten který článek je úmyslně napsaný s cílem ho poškodit. V minulosti se takovým obviněním nevyhnul ani Chomutovský deník, a to i ze strany primátorky.

Přitom je pochybné, kdo by co očerněním primátorky získal. O svůj úspěch ve volbách totiž nemusí velké obavy. Na kandidátce ODS pro Ústecký kraj je druhá a bylo by opravdu velké překvapení, kdyby se do parlamentu nedostala.

Kompletní reakce primátorky

Primátorka Ivana Řápková se ohrazuje proti manipulativním “podpásovkám“ Idnes.cz

Důrazně se ohrazuji proti předvolebnímu ataku ze strany Idnes v podobě jejich „právnického testu“. Bohužel jsem se zde stala obětí jejich podpásového útoku. Mám proto několik důvodů:

1. V původní dohodě o rozhovoru s paní Tachecí totiž o nějakých zkouškách z práva nebylo ani slovo. Na podobné podpásovky asi zatím ještě nejsem zvyklá, a tak jsem byla zcela zaskočena, když na mne paní Tachecí místo otázek o politice začala chrlit školní dotazy. Upozorňuji, že nejsem praktikující právník a školu jsem ukončila před mnoha lety. Pokládat mi tedy dotazy, určené praktikujícím právníkům je zcela podpásové se zřejmou snahou, mne nachytat a před voliči ztrapnit. I vzhledem ke své současné náročné funkci si opravdu každoročně neověřuji, jaká je soudní lhůta pro odvolání nebo jaké jsou aktuální soudní poplatky. O praktikující latině ani nemluvě. Na to máme na magistrátu právní oddělení.

2. Idnes můj test vyhodnotila tak, že jsem propadla. Pravda je ale taková, že jsem na všechny otázky odpověděla. Možná mé odpovědi vždy nebyly úplně přesné, ale také nebyly úplně nesprávné. To mi potvrdili na sobě nezávislí právníci. Závěr Idnes? Řápková na většinu z otázek zcela správně odpovědět nedokázala. To je velice manipulativní hodnocení s jediným cílem. Očernit moje jméno před veřejností.

3. Idnes spojuje tento podpásový „test“ s uměle vyvolanou mediální kauzou kolem mého studia na Plzeňské právnické fakultě, což již považuji za nestoudnost. Chtěla bych se zeptat, který z redaktorů Idnes by v podobném, mnou připraveném testu z jejich studia, byť ze základní školy (o vysoké ani nemluvím) obstál. Jsem Vám schopna již teď dopředu říci, že ani jeden. Když budete chtít někoho nachytat a poškodit, tak to prostě uděláte. To samé se nyní stalo mně.

4. To, že MFDnes zařadila tuto epizodní záležitost, jako hlavní zprávu na první stranu jednoznačně dokazuje, že vše bylo dopředu připravené a zrežírované tak, abych byla před veřejností co nejvíce očerněna.

Osobně se nemám za co stydět, možná za jediné, že jsem se nechala od redakce Idnes napálit, a na jejich podvodnou hru naletěla. Vždy jsem média upozorňovala, že před Plzní jsem již měla vystudovanou pražskou VŠE, a že se cítím být především ekonomem, než právníkem. Bohužel opět je před volbami, a tak je potřeba mojí osobu takto podpásově a neférově před veřejností očernit.


Ivana Řápková