Chomutovská radnice zveřejnila dlužníky z řad kandidátů do zastupitelstva. Některá média pokládala otázku, proč ke zveřejnění došlo. K prověření došlo na základě podnětů rozhořčených občanů, kteří si stěžovali, že na kandidátkách jsou lidé, kteří jsou dlužníky. Dotazovali se, jestli dluží i městu. Jmenovitě tyto informace poskytnout podle zákona nelze, z tohoto důvodu jsme uvedli zobecněné údaje.

Někteří politici či rádoby odborníci začali tyto informace znevažovat a zlehčovat. Dokonce zazněl i názor, že se nic neděje, protože jde o zapomenuté poplatky. S tím nemohu ani v nejmenším souhlasit. Štve mě to jako občana i politika. Město Chomutov dlouhodobě vystupuje proti dlužníkům a je nehorázné, že ho v budoucnosti chtějí spravovat ti, kteří sami dluží. A tito lidé chtějí po mě kontrolovat hospodaření města, které je mimochodem v takové ekonomické kondici, že se umístilo na druhé příčce mezi českými městy. O každoročním auditu hospodaření, který je bez výhrad, ani nemluvím.

Dlužníci z řad kandidátů zasílané upomínky programově ignorují, vysmívají se našim snahám o vymožení, u některých již byly dokonce provedené exekuce. Pro současnou politickou scénu je alarmující, když lídr sdružení PRO Chomutov Přemysl Rabas tyto dlužníky omlouvá, jejich prohřešky zlehčuje a vysmívá se zveřejnění jejich nedůvěryhodnosti. Je evidentní, že tito lidé svoje dluhy platit nehodlají. Tím, že chtějí v budoucnosti rozhodovat o tomto městě, se zřejmě domnívají, že se své platební povinnosti budou moci vyhnout. A proč nemají dluhy kandidáti z ODS? Je to jednoduché, oni by si to ani nedovolili. Byli na kandidátní listinu vybíráni pečlivě, protože jejich případné dluhy by jim vystavily automatické stop.

Ivana Řápková, primátorka Chomutova

Základní článek si můžete přečíst ZDE, reakci Úřadu pro ochranu osobních údajů pak TADY.