K městu se pozornost upnula poté, co se v jednom z rozhovorů objevila zmínka o středečním jednání manažera Martina Řápka s primátorem Jan Marešem jakožto „poslední šanci". Jenže tehdy už byl manažer šéfovi města pouze oznámit konec prvoligového basketbalu v Chomutově.

Sám Řápek městu veřejně poděkoval za dosavadní podporu, lidé přesto vyčítavě ukazují na magistrát. A bylo jen otázkou času, kdo v souvislosti s koncem basketbalu vyčte městu, kolik peněz dává do hokeje. „Hlavně, že na hokej v Chomutově peníze jsou :-(," zní také hned první komentář v diskuzi na našem webu.

A spousta dalších se nese v podobném duchu. „Svalovat na hokej se to musí, protože pro ně se začal stavět nahoře ten palác a město je velmi velmi protěžovalo a protěžuje…" píše například čtenářka Jana.

Pravda je, že hokej dostává od města daleko vyšší dotaci (7 milionů oproti 1,85 milionu pro basketbal). Ale jak už zaznělo vícekrát, peníze jdou jen na mládež, na A týmy si musí kluby sehnat peníze samy.

Primátor přesto kvůli sílící kritice včera vydal tiskové prohlášení (celou verzi najdete v infoboxu dole). Mimo jiné se v něm brání tvrzení, že město nepodporuje sport dost. „Podpora je však především určená pro děti, mládež a amatéry, píše v něm. „Nejsme přesvědčeni, že má město přímo dotovat profesionální sport. To by měl zajistit management sportovních klubů prostřednictvím sponzorů."

Basketbalový klub doplatil právě na nedostatek sponzorů. Největšími byly město a Severočeské doly. Jenže se nepřidal nikdo další, klubu chyběly dva až tři miliony.

Vyjádření primátora k basketbalu
Basketbal, ale i každý jiný sport není pro nás jen extraliga, ale hlavně pohyb a smysluplné naplnění volného času dětí a mládeže. Jejich podpora se nám vrací také výbornou prezentací Chomutova na úrovni republikových soutěží. I nadále proto půjdou dotace do sportovních klubů, včetně basketbalu, v činnostech pro děti a mládež. Chomutov velkou měrou podporuje sport. Nejde jen o přímou finanční podporu, ale také o provoz a údržbu sportovišť a rekreačních zón. Podpora je však především určená pro děti, mládež a amatéry. Na platy profesionálních sportovců si musí kluby sehnat peníze jinde. Nejsme přesvědčeni, že má město přímo dotovat profesionální sport. To by měl zajistit management sportovních klubů prostřednictvím sponzorů. Prioritou města je zajistit občanům příslušné služby a k tomu základní vybavenost. Sem tedy patří nejen úklid a bezpečnost, ale také školství a nabídky volnočasových aktivit dětem, mládeži, dospělým nebo seniorům.    Jan Mareš, primátor města Chomutova