Přímá volba, v níž si lidé mohou zvolit svého starostu sami a kde není potřeba složitých koaličních vyjednávání. Poslanci poslali do druhého kola návrh zákona, který má umožnit přímou volbu starostů. Přitom nadpoloviční většina současných vládců měst a obcí si ji nepřeje. Vypovídá o tom průzkum Deníku, který se zeptal 389 starostů a starostek Česka, včetně těch na Chomutovsku.

Podle něj nepodporuje přímou volbu 54 procent z nich, 42 procent je pro a zbývající čtyři procenta se nevyjádřila jednoznačně.

Přímá volba starostů? Díky, nechceme, říká víc než polovina „vládců“ obcí

Snaze některých poslanců o přímou volbu starostů například nerozumí první muž Klášterce nad Ohří Štefan Drozd. „Proč bourat zastupitelskou demokracii ve městech a obcích, když města a obce jsou nejlépe fungující správou věcí veřejných, oproti státu či krajům,“ namítl starosta. „V praxi pak vidím ohromný problém. Starosta proti zastupitelům nemusí prosadit byť sebelepší nápad, názor a ochromí tak chod města či obce,“ upozornil Drozd na možná úskalí.

Jak dopadl průzkum v Ústeckém kraji:Souhlasíte, aby byli starostové
Ilustrační fotoZdroj: Deníkvoleni přímo občany?

ANO    48 %
NE       52 %

Souhlasíte, aby měli starostové
větší pravomoci?

ANO    61 %
NE       39 %

Jirkovský starosta Radek Štejnar s přímou volbou sice souhlasí, ale s výhradou. „Nejsem přesvědčen, že je to lepší způsob volby než ten dosavadní,“ poznamenal s dovětkem, že by především záleželo na tom, o které kandidáty na post starosty by se jednalo.

„Pro“ se vyjádřili starostové obcí Strupčice a Vysoká Pec. Mnozí další nevyužili možnosti se vyslovit nebo odpověděli, že nemají problematiku dobře nastudovanou.

Podobné jsou preferenční hlasy

Podle kadaňského starosty Jiřího Kulhánka v podstatě není rozdíl v tom, zda bude volba starostů stejná jako dosud, nebo přímá. „Občané při komunálních volbách už dnes vyjadřují pomocí preferenčních hlasů, koho chtějí v čele obce. Pokud je starostka nebo starosta dobrý a kvalitní zástupce obce, je vcelku jedno, jakým způsobem bude zvolen,“ míní. „Tragédií pro obec ovšem je, když je do jejího čela protlačen nekompetentní a nezodpovědný člověk, a to se může stát při obou způsobech volby,“ doplnil Kulhánek.

V případě, že by byl zákon schválen, by dávalo většině oslovených starostů smysl, aby měli větší pravomoci. Tuto možnost podpořilo 57 procent hlav obcí napříč Českem, 39 procent bylo proti.

Kamencové jezero na archivním snímku
Cena za majetek na Kamencovém jezeře: město nabízí 18 milionů

Mezi většinový názor se zapsal starosta Jirkova, který míní, že by se kromě toho měly rozšířit také pravomoci celé samosprávy.

Opačné stanovisko zastává starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd. „Mým zvykem je pracovat v týmu lidí, naslouchat jejich názorům a uplatnit je ve vedení a řízení města. Větší pravomoci k tomu nepotřebuji,“ uvedl.

Rozhodují zastupitelé

Podle Jiřího Kulhánka dnes starostové nemají prakticky žádné pravomoci. „Musí vše připravit a pak nakonec rozhoduje rada a zastupitelstvo,“ zmínil.

Přesto je v tomto ohledu opatrný. „Pokud má starosta nějaké pravomoci dostat, je potřeba říci jaké a pak o tom můžeme diskutovat. Hlavně bych byl rád, kdyby se touto problematikou zabývali lidé z praxe a ne ti, kteří na radnici v životě nepracovali a všechno ví 'nejlépe',“ uzavřel s dávkou skepse. 

Tisíce lidí protestovaly 5. března na pražském Václavském náměstí proti zvolení Radka Ondráčka do kontrolní komise GIBS a proti premiérovi Babišovi.
Studentská stávka: Braňte naši ústavu, vyzývají politiky mladí