Čtyři roky utekly od zrodu odvážné myšlenky, vytvořit v příhraničí mezi českými Vejprty a německým Bärensteinem společné souměstí. Důstojné místo pro setkávání sousedů z obou zemí a zároveň zajímavý přechod pro ty , kteří cestují z jednoho státu do druhého.

„Když jsem na svém stole před jedenácti lety měla německý tisk a viděla v něm fotografii Vejprt, jako hraničního přechodu, s titulkem „Přestože ve středu Evropy, tak na konci světa", poměrně se mne to dotklo," vzpomíná na první myšlenky na změnu starostka Vejprt Jitka Gavdunová.

Po sedmi letech, tedy v roce 2009 byla konečně podána žádost o studii a v roce 2011 se položil první stavební kámen společného souměstí. Od té doby se česká i německá strana změnila téměř k nepoznání. Českou stranu společného souměstí nyní zdobí nové a moderní parkové plochy a na německé straně se nachází technické zázemí.

Poprvé si jej lidé mohli celé projít během uplynulého víkendu, kdy obě města slavila otevření. Zajímavý program i zvědavost do hor přilákala okolo dvou a půl tisíce lidí, z jejichž úst byla slyšet především chvála.

„Jsem ráda, že zmiňovaný titulek už nebude mít důvod nikdo použít a nikdo nebude mít důvod nic podobného napsat, protože vjezd do Vejprt, a tedy i do České republiky ze Saska, je dnes opravdu nádherný," okomentovala změnu starostka Jitka Gavdunová.

ROZHOVOR SE STAROSTKOU VEJPRT JITKOU GAVDUNOVOU

„Kámen ze srdce mi spadl až po přestřižení pásky."

Slavnostní otevření společného náměstí Vejprt a Bärensteinu.V pátek se po čtyřech letech mohlo konečně slavit otevření společného souměstí Vejprty Bärenstein. Jaké jste měla pocity?
Pocity to byly nádherné. Byla jsem pyšná ne jen na sebe, ale i na starostu Bärensteinu a všechny kolegy, kteří po celou dobu pomáhali. Byla jsem pyšná na to, že jsme celý projekt dotáhli do zdárného konce a že výsledná podoba je opravdu nádherná. Nejen, že vypadají úžasně dříve zanedbané plochy, ale potvrdilo se také to, že myšlenka společných akcí, je dobrá.

Jak lidé hodnotili samotné slavnostní otevření? Do Vejprt se sjelo okolo dvou a půl tisíc návštěvníků.
Akce byla podle mne velkolepá, a to od slavnostního průvodu, ve kterém bylo k vidění mnoho historických krojů až po laserovou show a ohňostroj. Někteří lidé dokonce používali slovo grandiózní. Řada návštěvníků, dokonce i lidé z Planeggu- předměstí Mnichova tvrdili, že nic podobného ještě neviděli.

Pojďme se vrátit zpět v čase. Takhle velký projekt s sebou jistě přinesl i nějaké strasti? Na co nerada vzpomínáte?
Je pravda, že celý projekt nás stál hodně nervů. Byli jsme hodně smutní z toho, jak těžké podmínky byly na české straně a jak benevolentní na straně německé. To bylo opravdu nesrovnatelné. Část projektu se zdržela při prověřování na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Čekali jsme na vyhodnocení, zda byly či nebyly zneužity podmínky výběrového řízení, což nás zbrzdilo o několik měsíců. Ve výběrovém řízení jsme měli napsáno betonová dlažba „Best". Právě tímto slovem jsme měli porušit pravidla hospodářské soutěže. Naštěstí vše dopadlo v náš prospěch a mohli jsme pokračovat. Německý partner při tom jen nevěřícně kroutil hlavou a nevěřil jaké podmínky u nás fungují. Poslední ranou pak byla povodeň, která nás zasáhla 2. června, tedy čtrnáct dní před slavnostním otevřením. Značně nám poškodila levý břeh hraničního potoka Polavy na naší straně. Bohužel se to takhle narychlo nestihlo opravit, ale nijak to nenarušilo průběh slavnostní akce.

Vzpomenete si naopak na nějaké milníky, které vám udělaly radost?
Kámen ze srdce mi spadl až po posledním veřejném proslovu a slavnostním přestřižením pásky. Teprve poté jsem se mohla věnovat hostům, oslavám a frťanům (smích).

Jaké jsou ohlasy lidí? Pějí chválu nebo jste si již vyslechla nějaké stížnosti?
Mě do očí všichni velice gratulovali, a to jak běžní občané, tak takzvané VIP osoby. Děkovali mi za dobře zvládnutou práci. Za zády jsem už samozřejmě zaslechla, že se mohlo udělat něco smysluplnějšího. Já sama ale v současné době nic smysluplnějšího nevidím, protože jako jediní se můžeme pochlubit společným centrem v celé EU.

Pozvěte naše čtenáře k vám do Vejprt. Co se nejvíce povedlo? Proč by měli přijet?
Celé to souměstí je zajímavé. Vizuálně je nejhezčí fontána ze tří barevných druhů žuly a asi nejzajímavější je malý pavilon na německé straně, který nyní nabízí fotografie a zajímavosti z průběhu budování společného centra. V budoucnu tam budou vždy výstavy se společným tématem Vejprty- Bärenstein. Pavilon se bude také využívat jako společné informační centrum, kde bude český i německý zaměstnanec.