Pamatujete si mentolové cigarety? Zvláštní chuť pálícího se tabáku a větrového bonbónu v jednom? Jejich milovníci na ně už mohou opravdu jen vzpomínat. Od roku 2020 platí zákaz jejich prodeje. Nyní končí i výjimka pro ochucený zahřívaný tabák.

Zahřívané tabákové výrobky s přidanou příchutí či aromatem nebudou smět obchodníci nabízet od 23. října 2023. 

Prodej zakáže novela zákona č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích, která právě v tento den vstoupí v platnost. Vychází z evropských směrnic.

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Konsolidační balíček prošel: Co finální podoba obsahuje, co vše se pro lidi mění

Novinku nyní připomněla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). „Dále bude platit, že zahřívané tabákové výrobky bez příchutě, které jsou určeny ke kouření, musí být označeny (…) informačním sdělením a kombinovaným zdravotním varováním,“ uvedl mluvčí SZPI Marek Bartík. Zároveň upozornil, že podnikatelům, kteří by zákaz prodeje či nařízení o označení nerespektovali, hrozí sankce ve výši až 10 milionů korun. 

Zahřívané tabákové výrobky nově nebudou smět obsahovat žádné složky, které by umožnily změnit jejich vůni či chuť. Ani ve filtrech, papírech či kapslích a podobně.

Zahřívaný tabák je v Česku stále oblíbenější. Teď ale bude muset zmizet z trafik. Alespoň tedy jeho varianty s všemožnými příchutěmi.
I zahřívaný tabák škodí. Voňavá náhrada cigaret proto brzy zmizí z trafik

Zrušení výjimky je reakcí na zprávu Evropské komise z níž vyplývá, že došlo k podstatnému nárůstu objemu prodeje tohoto sortimentu. 

Podle některých názorů představují právě ochucené cigarety či jejich alternativy silnější lákadlo zejména pro děti a mládež. Ta si tak může snáze ke kouření najít cestu.

Alternativy klasických cigaret

- Zahřívané tabákové výrobky jsou takové, kde se tabák nespaluje, ale pomocí bateriového topného systému zahřívá. Tím vznikne vdechovaný aerosol.

- Elektronické cigarety zahřívají tekutou náplň, která obsahuje nikotin, nikoliv však tabák. Kouření se nazývá „vapování“. 

- Na trhu jsou nikotinové sáčky, žvýkačky či náplasti. Ty jsou primárně určeny jako pomoc při odvykání kouření.