Jasně že pro párky k večeři si skočím do večerky a na víkendový oběd postačí Tesco (Billa, Penny Market, Plus – prostě co má kdo blízko).
Ale když chcete naplnit špajz a ledničku na několik týdnů, většina rodin volí mezi dvěma místními hypermarkety – Globusem a Kauflandem. Kam chodíte nakupovat vy?

Už jsem zažil několik debat na tohle téma a je zvláštní, kolik věcí člověk bere v potaz při obyčejném nakupování. Ale co vám budu vyprávět, znáte to asi sami a upřímně – sám nejsem jiný…

Nejsem úplně vyhraněný, ale kdybych si měl já vybrat jen jeden, volím Globus. Důvodů je moc a některé hodně subjektivní, nepřenosné a možná i těžko pochopitelné.

Mezi ty objektivnější patří třeba větší počet pokladen. Nejsou sice vždycky otevřené všechny, ale stejně se mi tu odbavení zdá rychlejší (no jasně, u Vietnamců na rohu je to vůbec nejrychlejší). Nebo větší výběr nepotravinového zboží – papírnictví, drogerie, věci pro děti… Napadá mě taky o něco přehlednější a bezpečnější parkoviště. U Kauflandu věčně někoho před vchodem přejíždím (na druhou stranu tu vždycky najdu místo blízko vchodu, u Globusu je místo blíž než ve třetí řadě o sakramentské náhodě). No jasně – a taky sekaná v housce za pětadvacet korun!

Kaufland dřív diskvalifikovalo, že se tam nedalo platit kartami. Ale to už neplatí. Hodně zkazek jsem slyšel o (ne)kvalitě kauflanďácké zeleniny, ale to si jako masožravec příliš posuzovat netroufám.

Pro spoustu lidí je rozhodujícím kritériem cena, tady jsem naopak slyšel více minusů na Globus. Opět si ale musím vystačit s historkami (nadávkami) z doslechu, protože ceny čokolády neporovnávám.

Výběr zboží? Tady jsou moje preference vyrovnané. Globus se mi zdá takový tradičnější, Kaufland zase zajímavější (poctivé německé gulášové polévky v plechovce a podobně). Možná bych měl přidat plus Kauflandu za okolní obchody s oblečením nebo elektronikou, ale… No, já prostě nejezdím nakupovat televize a rohlíky najednou.

A pak přicházejí na řadu kritéria čistě subjektivní. Třeba prosté – Kaufland mám blíž. Nebo – Globus se mi zdá prostornější. Já nemám rád tlačenice, slalom s košíkem a čekání, až si důchodkyně přede mnou poctivě pročte složení lentilek a já se teprve potom můžu natáhnout pro Florenty. Mandlonugátové, pochopitelně.

A když už jsem naznačil, že mám i nepřenosné a možná těžko pochopitelné důvody, proč Globus, tak… Ehm… Chodí tam nakupovat hezčí ženské. Tak se mi to jeví. Proč to řeším? To jsem fakt schopný vybírat si market podle toho, abych mohl při nakupování okukovat ženské? A ještě podle málo pravděpodobné a statisticky neověřitelné domněnky, že někam chodí nakupovat ty hezčí? A co to má sakra společného s cenou polívek nebo čerstvostí zeleniny? Vůbec nic. Já vás varoval.

A podle čeho vybíráte market vy? Globus nebo Kaufland? Nebo chodíte radši do menších obchodů? Hlasujte v anketě vpravo, diskutujte pod článkem.