Do pravého poledne zbývá jen pár minut. Na náměstí v Březně podupávají stovky lidí, především školáků, studentů a seniorů, kteří s napětím očekávají příjezd hlavy státu. Podél cesty hlídkují policisté a u pódia, slavnostně vyzdobeného květinami, očekává návštěvu prezidenta a jeho doprovodu starosta Zděnek Valenta. Chvíli nato tam přijíždí vládní kolona.

Střediskovou obec Březno včera navštívil prezident Václav Klaus v doprovodu své paní Livie Klausové a hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové. Přicestoval v rámci třídenní cesty po severu Čech. „Přivedla jsem ho k vám, aby viděl, jak tu žijete a potýkáte se s následky těžby, která skončila za dveřmi vaší obce,” nastínila hejtmanka.

Po formálnějším úvodu se krátká diskuze mezi prezidentem a shromážděnými odvíjela velmi uvolněně.

„Máte tu čisto a uklizeno až do bije do očí, takto to u vás vypadá stále, nebo je to kvůli nám?” zajímalo prezidenta. „Stále,” zněla jednohlasná odpověď místních.

„Hrozí, že se u nás v dohledné době zavede euro? My bychom raději korunu,” chtěla vědět seniorka. „O to se zajímá mnoho lidí, ale zatím bych se toho neobával,” ujistil prezident.

Školačky se chtěly dobrat záležitostí osobnější povahy. „Kdy jste prvně potkal vaší paní?” Pár se na sebe pobaveně podíval a zavzpomínal. „Prvně jsem slečnu Livii potkal při studiích Vysoké školy ekonomické v Praze. Byl jsem o tři roky výš, jenže jsme se setkali při nepovinném předmětu - španělštině, kam měli přístup studenti všech ročníků,” vyprávěl Václav Klaus.

„Nutno říct, že španělštinu ani jeden neovládáme a vzal si mě až o mnoho let později,” dopověděla se smíchem paní Livie.

Další školačku zajímalo, jestli prezident opět přijede do Března. Příslib ale nedostala. „Obcí v Česku je asi tak 6300 a ať se snažím sebevíc, mohu navštívit jen jejich zlomek,” vysvětlil Václav Klaus malé slečně.

Březenští hlavu státu nenechali odjet bez originálního daru. Starosta předal Václavu Klausovi hru „člověče nezlob se”, jejíž kovové figurky vytvořil místní umělecký kovář. Dárek měl logickou návaznost na uplynulé události.

„Když jsme byli před rokem oceněni jako Vesnice roku Ústeckého kraje 2010 a přebírali ocenění z vašich rukou, předali jsme vám jako dárek jednu malou kovovou figurku. To jsme netušili, že k nám do roka přijedete. A tak vám dnes předáváme celou hru,” vysvětlil pobavenému prezidentovi starosta Zděnek Valenta. Současně mu věnoval také meč z dílny stejného umělce.

Čas, který Václav Klaus strávil v Březně, byl přísně vyměřený. Kvůli skluzu, který kolona nabrala cestou z Brandova, bylo nutno z programu vypustit besedu s vedením obce. Starosta alespoň hlavu státu seznámil s plánem, který se v Březně nedávno urodil: založit muzeum obecné školy.

Březno bylo při této cestě jedinou obcí Chomutovska, kterou prezident navštívil.