Členky chomutovského občanského sdružení Kapka 97 už devět let šíří osvětu o prevenci proti rakovině prsu. Většinou však jen na školách či úřadech. Teprve nedávno se jim podařilo oslovit i první soukromou firmu.

Na přednášku si je totiž pozvali do chomutovského závodu Sandvik. „Máme za sebou zatím jednu přednášku, na které bylo přes dvacet žen z firmy,“ potvrzuje Marcela Vörösová, předsedkyně sdružení. Další podobné přednášky má ale ještě Kapka 97 v plánu.

Uspořádat podobnou přednášku v soukromé firmě není obvyklé, o to víc Vörösová přístup Sandviku považuje za pokrokový. „Přišli s tím dokonce oni sami. Až mě udivuje, že to prošlo, ve většině firem sedí ve vedení muži, kteří mohou být k podobným tématům hluší, protože jim není blízké,“ dodává předsedkyně.

Přitom by v tom Sandvik nemusel zůstat sám. „V podobných závodech ve všech průmyslových zónách v okolí je spousta žen v rizikovém věku, pro které jsou podobné informace užitečné a potřebné,“ upozorňuje Vörösová. „Vyčlenit pro ně místnost a jeden a půl hodiny na přednášku, to považuji doslova za příkladnou péči o zaměstnance,“ dodala.

Na přednáškách se ženy dozvědí vše o prevenci proti rakovině prsu. Jaké rizikové faktory hrají při vzniku nemoci roli, či co je to screening a kdy na něj mají nárok. Dozvědí se také, jak správně prosahávat prsa při samovyšetřování a dokonce si to mohou vyzkoušet na silikonovém modelu, ve kterém je ukryto několik bulek k nahmatání. Největším přínosem těchto přednášek je ale především to, že mezi přednášejícími jsou i ženy, které mají s nemocí své zkušenosti. Ty pak mohou zprostředkovat nejen své zkušenosti, ale i různé situace a pocity, jak to nedokáže žádný lékař. „Prevence je velice důležitá. Čím dřív se nemoc odhalí, tím snáze se léčí a snižuje se riziko operace nebo chemoterapie,“ dodává jedna z lektorek a koordinátorka sdružení Soňa Erdélyiová.

Kde všude Kapka 97 pomáhá: Cílem sdružení Kapka 97 je poskytovat lidem po onkologické léčbě cenné informace, podporu a pomoc a také aktivní zapojení členů sdružení do aktivit směřujících ke zvýšení fyzické a psychické kondice, prevence rakoviny prsu a obhajoby práv pacientů. Velmi důležité je předávání osobních zkušeností a poznatků pacientů s delším odstupem po léčbě, nově příchozím, kteří jsou po základní terapii. Nově navázaná přátelství a osobní příklad toho, že i s postižením po tak závažné nemoci, lze žít plnohodnotný život je pro onkologické pacienty tím největším přínosem.