Chomutovský soud je zavalený. Místo nabírání dalších lidí je ale musí propouštět. A dalším snížit platy.

Může se tak stát, že vyřízení případů bude trvat ještě déle než dosud. Přitom chomutovští soudci před sebou valí hromady spisů, které se nahromadily za léta, kdy v Chomutově nepracovalo dost mužů a žen v talárech.

Peníze chybí pro deset lidí

Nahromaděnou agendu se snaží postupně umazávat, k tomu řeší nové případy. Teď ale místo další pomoci přijdou o pomocné ruce.

Mohou za to plošné škrty, kdy ministerstvo spravedlnosti musí šetřit. Soudu tak poslalo méně peněz. Předseda soudu Petr Šustr tak přišel o mzdy pro deset pracovníků. „Neprodloužil jsem smlouvu s pracovnicí podatelny, jedna vyšší soudní úřednice odešla do důchodu, dále jsem neprodloužil smlouvu s dalšími dvěma velmi zkušenými pracovnicemi na trestním úseku, jejichž práci převezmou a budou se muset naučit asistenti soudců, kteří však původně měli pracovat pro soudce,“ popisuje Petr Šustr.

Dále počítá s tím, že jedna zaměstnankyně odejde na mateřskou, druhá do důchodu. Aby nemusel propouštět další zaměstnance soudu, došlo ke snížení mzdy o dva platové stupně. Zapisovatelky tak půjdou pod deset tisíc korun čistého. „Mzdy jsou ostatně v resortu justice, pokud jde o administrativní pozice, směšné a rozhodně nižší než v jiných oblastech,“ upozorňuje Šustr.

Další propouštění může přijít

Podle předsedy soudu je jasné, že se personální přesuny promítnou do samotné činnosti soudců. Chtěl by mít více lidí na podatelně, soudci také nemohou počítat s pomocí asistentů, bez které toho stihnou daleko méně.

A to nemusí být konec. „Tento stav není konečný, neboť v polovině roku propočítám stav mezd a nemohu vyloučit reorganizaci a možné další propouštění,“ obává se Petr Šustr. Někteří pracovníci budou dělat více funkcí najednou.

Ministerstvo spravedlnosti ve škrtech výjimky nedává. Podle mluvčí úřadu Terezy Palečkové se připravuje návrh, který vylepší podmínky na okresních soudech, ale v ideálním případě začne platit až příští rok.

Navíc bude tak jako tak závislý na přidělených penězích. Škrty trpí justice v celém Ústeckém kraji. Zdejší soudy jsou přetížené, platy jsou v našem regionu na nejnižší úrovni. „Soudy jsou v patové situaci, protože potřebují přijmout nové zaměstnance. Základním problémem je, že sice na severu Čech byl doplněn počet soudců, ale nebyli k jejich počtu navýšeni administrativní pracovníci,“ zřekla již dříve Deníku mluvčí ústeckého krajského soudu Irena Jeřábková.