VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přesunutí vlakového nádraží, rodinné domy místo válcoven...

Chomutov - Víte, že v průmyslovém areálu válcoven budeme v budoucnu bydlet a chodit sem nakupovat? Že vlakové nádraží by se mohlo přestěhovat blíž do centra města? Ano, i takové myšlenky řeší územní plán Chomutova. Ten výrazně ovlivňuje život ve městě, přesto se o něj mnoho lidí ani nezajímá.

9.9.2015 48
SDÍLEJ:

Nový územní plán města Chomutova.Foto: MmCh

Jestli mezi ně patříte také, můžete to napravit dnes. Od 16 hodin v zasedací místnosti staré radnice totiž proběhne jeho druhé veřejné projednávání. Od úředníků i architektů se můžete dozvědět spoustu zajímavých plánů. Ovšem pozor, pokud byste chtěli podávat námitku či připomínku, mělo by to být už jen ke změnám oproti loňskému návrhu. Připomínky a námitky je možné podávat do 16.9.2015 na adresu Magistrátu města Chomutova, odboru rozvoje investic a majetku města.

I nových změn je ale dost. Do titulku jsme vybrali ty nejzajímavější, i ty drobné se ale lidí mohou dotknout. Několik jsme jich společně s městem vybrali a nechali okomentovat Lenku Petříkovou, vedoucí oddělení rozvoje města. Územní plán je však zveřejněn také na webu města - ZDE, hlavní mapu najdete ZDE.

Základem plánu je mapa, na níž je zakresleno, jak který pozemek může být využit. Jestli tu může stát továrna nebo jen rodinný domek. Nebo jestli na něm vůbec může něco stát. Součástí je ale i obsáhlá textová část, která je nejen podrobnou legendou k mapě, ale zmiňuje i další regule. Třeba, jak velké mohou být chaty na zahrádkách či za jakých podmínek si můžete v kočárkárně paneláku otevřít svou malou provozovnu.

Chomutov má původní územní plán z roku 1996 a je společný s Jirkovem. To už ale podle nového zákona nejde. Tak architekti a úředníci několik let sestavují plán nový. První veřejné projednání proběhlo loni v květnu, následně byly vyhodnoceny námitky a připomínky. „Podle toho se upravil návrh plánu a nyní bude znovu veřejně projednán," dodává Petříková.

Jaké vize a plány přináší nový územní plán města Chomutova? Společně s vedoucí oddělení rozvoje města Lenkou Petříkovou jsme vybrali ty nejdůležitější.

Zelený pás okolo města

Zachování zeleného pásu okolo Chomutova, to je jedna z hlavních myšlenek územního plánu. Pás je již tvořen úpatím Krušných hor, Podkrušnohorským zooparkem, plochami mezi Otvicemi a Chomutovem, plochami určenými do budoucna pro rekreační využití mezi Údlicemi a Chomutovem údlickým doubím, nivou Chomutovky a zalesněnými pozemky v Dukelské a Pražské ulici, a na druhé straně plochami po důlní činnosti v okolí Pražského pole. Celý pás by měl být zakončen zeleným prostranstvím u Droužkovic a Spořic. Územní plán omezuje v této oblasti stavby či kácení, aby zůstal pás zachován. Toto bylo již součástí loňského návrhu.

Místo továren bydlení

V areálu bývalých válcoven trub se počítá ve výhledu padesáti až sedmdesáti let s postupným ústupem výrobních ploch ve prospěch městotvorných prvků, tedy s bydlením, službami a obchodními plochami. Je to spíše vize, ale prodiskutovaná i s majiteli současných fabrik. Do budoucna tu může vzniknout nová čtvrť Chomutova. Nový územní plán proto na pozemcích zakazuje další továrny s těžkou výrobou (těch stávajících se změna nedotkne). Také toto bylo již součástí loňského návrhu

Přesunutí hlavního vlakového nádraží

Nový územní plán blokuje pozemky v území ohraničeném ulicemi Lipská a Bezručova, silnicí 1/13 a nákladovou kolejí. V tomto dnes nevyužitém prostoru by mohlo v budoucnosti vzniknout hlavní vlakové nádraží, které by tak bylo přístupnější pro obyvatele. Jednou z variant je propojení autobusového a vlakového nádraží.

V tuto chvíli se pozemky pouze blokují, aby bylo možné zpracovat studii. Z ní vyplyne, zda je taková myšlenka vůbec proveditelná a kolik by to stálo. Až poté se bude rozhodovat, jestli se naplní.

Zajímavé ale je, že myšlenka přesunout vlakové nádraží není nijak nová. Už v původním plánu z roku 1996 se počítalo s možností, že se nádraží posune blíž k dnešnímu autobusovému nádraží. Plánovaly to České dráhy. Nakonec od svého projektu upustily a město chce teď prověřit možnost, zda vlakové nádraží neumístit právě do prostoru za bývalým zimním stadionem.

Jak překonat trať?

Územní plán obsahuje také návrh na propojení lokality kolem Spořické s lokalitou u Kadaňské. Počítá se silnicí, která by začínala na konci Spořické ulice a napojovala se na okružní křižovatku u Globusu. K tomu je třeba překonat hustou železniční síť. V úvahu přichází tunel nebo nadjezd. Jde opět zatím jen o vizi, v územním plánu je ale třeba tyto pozemky zablokovat, aby na nich nemohl nikdo nic postavit. A aby se mohlo prověřit, zda je to vůbec reálné. Cílem je ulehčit provozu v centru města. Také tento plán byl součástí loňského návrhu.

V sadech obchodní centrum nebude

Oproti návrhu projednanému v květnu se již neuvažuje s výstavbou velkého obchodního domu v lokalitě sadů nad Březeneckou. Nově zde mohou být jen rodinné domky a malé komerční objekty.

Zahradní chatky mohou být větší

Byly také upraveny velikosti zahrádkářských chat v koloniích. Povolená je velikost zastavěné plochy domečku 35 metrů čtverečních (původně bylo 25 metrů), zahrádkáři musí zároveň myslet na požadavek, aby na pozemku zbylo 80 procent zeleně.

Večerky v domech

Upřesnil se regulativ pro umisťování prodejen do stávající bytové zástavby. Nyní jsou jen výjimečně přípustné za podmínky, že je vyřešeno zásobování a parkování na vlastním pozemku. Jde o zpřísnění podmínek pro nově vznikající provozovny v husté zástavbě

Autor: Josef Dušek

9.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 48
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu volat a domluvit pohovor na tel. č.: +420 775 733 714., , Místo výkonu práce - TRIDENT GROUP 007 s.r.o., Všehrdy č.p. 59, 430 01 Chomutov 1. Pracoviště: Trident group 007 s.r.o. - provozovna všehrdy, 430 01 Chomutov 1. Informace: Tomáš Rynt, +420 775 733 714.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 500 Kč

Vrátní Ostraha objektu, vrátný/vrátná. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání u zaměstnavatele na adrese: kpt. Jaroše 593, Kadaň, , nebo volat a domluvit pohovor na tel. č. 602 381 742 od pondělí do pátku v době od 9:00 do 16:00 hodin, popř. zaslat strukturovaný životopis na email: pavel.jaros@bs-ibis.cz , , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, Kadaň, , Požadujeme - částečná znalost obsluhy PC, , Náplň práce - dozor nad kamerovým systémem, EPS a SHZ, další specifikace až při ústním pohovoru. Pracoviště: Security servis s.r.o., kpt. Jaroše, č.p. 593, 432 01 Kadaň 1. Informace: Pavel Jaroš, +420 602 381 742.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 18 000 Kč

Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: v.maly@globus.cz i.trykarova@globus.cz, nebo volat na tel.č.: 474 635 572, 474 635 116 v době PO - PA od 9,00 - 15,00 hod. a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Globus ČR, k.s., Černovická č.p. 5430, 430 03 Chomutov 3, , Požadujeme - vyučení v oboru nebo zkušenost s výrobou cukrářských výrobků, možnost zaučení, směna začíná od 5:00 hod. , , Nástup možný dle dohody., , Nabízíme - 13. mzda, prémie, příspěvek na penzijní připojištění, výhodné volání ( až 6 SIM), zaměstnanecká sleva na zboží, příspěvek na stravování,příplatek za víkendy nad rámec zákona , týden dovolené navíc po 3 letech, roční aktualizace mezd, více na www.globus.cz. Pracoviště: Globus čr, k.s. - pracoviště chomutov, Černovická, č.p. 5430, 430 03 Chomutov 3. Informace: Václav Malý, +420 474 635 572.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 16 000 Kč

Keramici (kromě uměleckých) Keramik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 471 121 126 v době Po - Pa od 8,00 - 10,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 471 121 126 v době Po - Pa od 8,00 - 10,00 hod. (životopis s sebou) , nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: Ivana.Ctvrtnickova@thun.cz, , Místo výkonu práce - Pražská č.p. 435, 431 51 Klášterec nad Ohří 1, , Náplň práce - lití, čištění na točírně, práce s keramickými surovinami, v úkole, ve stoje , , Požadujeme - vyučení jakékoliv - v oboru výhodou, , Pracovní doba - 6,00 - 14,00 hod.; 14,00 - 22,00 hod.. Pracoviště: Thun 1794 a.s. - závod klášterec, Pražská, č.p. 435, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Ivana Čtvrtníčková, +420 471 121 126.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Ilustrační foto.
23

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Během oprav nedotáhli kohoutky, vytopili několik bytů

Chomutov - Nemilé překvapení čekalo na majitele bytu v chomutovské Palackého ulici. V bytě se provádí opravy, ale práce teď bude ještě mnohem víc.

Do Krušných hor vyveze cyklisty s koly autobus

Chomutovsko - Cestu po horách může výrazně zpříjemnit cyklobus. Z Jirkova a Chomutova jede až do horského areálu Lesná, odkud se můžete vydat dál, až třeba k sousedům do Německa.

Zoopark prodává užovky a agamy. Terária se hemží novými přírůstky

Chomutov /FOTO/ - Podkrušnohorský zoopark nabízí lidem k prodeji druhy, jejichž chov není příliš náročný.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT