Klid, šumění větru v korunách stromů a zčeřená hladina. To bohužel nejsou jediné dojmy, které se v blízkosti znovuotevřené jirkovské přehrady nabízejí. Občas ticho rozráží řev motorek. A to přesto, že Povodí Ohře přehradu nechalo otevřít jen zkušebně a s podmínkou, že lidé budou dodržovat pravidla.
Zakázané ovoce
„Otevřená je od června a už za tu krátkou dobu máme řadu negativních zkušeností. Především s motorkáři,“ potvrdil vedoucí technicko– provozní činnosti Martin Cidlinský.
Svědkem jejich zakázané jízdy po obslužné trase bývá především hrázný, když je na obhlídce díla. Motorkáři se k přehradě dostávají díky bezbariérovým turniketům. „Jsou tam, aby se dovnitř dostali cyklisté, pěší, matky s kočárky a například handicapovaní,“ nastínil Cidlinský. Když se ale turniketem protáhne kolo, motocykl bohužel také.
V blízkosti přehrady, která zásobuje pitnou vodou celý Jirkov, je potřeba dodržovat mnohá pravidla. Platí tu první stupeň ochrany vodárenského zdroje. Motorová vozidla mají přísný zákaz vjezdu, protože jsou zdrojem rizika jak pro vodu v přehradě, tak pro nicnetušící návštěvníky.
Pomozte s výtržníky
Dění kolem jirkovské přehrady namátkově kontrolují jirkovští strážníci. Těm se ale zatím žádné výtržníky nepodařilo lapit.
„Hlídky tam zajíždějí dvakrát do týdne, ale nemohou tam být stále,“ vysvětlil zástupce ředitele strážníků Václav Dráb. „Zatím jsme ani neměli žádná oznámení, takže jsme tam aktuálně nevyjížděli,“ dodal.
Povodí Ohře proto vyzývá návštěvníky, aby pomohli a pokud zjistí, že jsou v areálu motorkáři, vytočili linku 156.
Motorkáři nejsou ale jediní, kdo narušují pořádek. „Přestože jsme upozorňovali, že se návštěvníci mají držet hlavní trasy – obslužné komunikace, chodí, kam nemají,“ přidává Cidlinský další zkušenost.
„Zkazí zábavu všem…“
Udržení klidu a pořádku v okolí vodního díla je v zájmu všech. Pokud se budou špatné zkušenosti množit, vodohospodáři mohou areál opět uzavřít.
„Byla by to hrozná škoda. Motorkáři a další, co nedodržují pravidla takhle zkazí zábavu drtivé většině normálních lidí,“ soudí Jiří Švehla z Jirkova. Cesta kolem přehrady je nejkratší, bezpečnou a přitom velmi příjemnou cestou do hor. Pan Švehla už si cestu Telčským údolím kolem díla až do Orasína vyzkoušel. „Je to vynikající vyžití pro obyvatele jirkovských i chomutovských sídlišť. Konečně kus přírody,“ hodnotí.
O zpřístupnění přehrady dlouhodobě stál starosta Jirkova.
Vodní dílo slouží od 60. let. Před deseti lety bylo uzavřeno kvůli návštěvníkům, kteří nedodržovali pravidla. I těsně před jejím znovuotevřením letos v půli června hrázný zaznamenal výtržníky, kteří vnikli do zamčeného areálu.
Přehrada je otevřená denně od 6.30 do 20 hodin. Zkušebně je otevřena do října.