VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přemysl Rabas: Prioritou jsou limity těžby

Ústí nad Labem, Chomutov/ROZHOVOR/ Přemysl Rabas, jedna ze známých tváří zelených, má na severu Čech hluboké kořeny. Dlouho vedl chomutovský zoopark. Teď bude v podzimních volbách právě za zelené obhajovat křeslo v Parlamentu. Co si myslí o úloze zelených v Ústeckém kraji?

22.8.2009 1
SDÍLEJ:

Přemysl Rabas.Foto: Foto: Deník/ Karel Pech

„Výsledky ve všech volbách z posledních let dokazují, že zelení mají v Ústeckém kraji jednu z nejsilnějších pozic v republice,“ říká. „Ke skutečně dobrým výsledkům je však před námi ještě dlouhá cesta. Je třeba změnit názor, že hlas pro malé strany je ztracený.“

Podle výsledků eurovoleb by se spíše dalo říci, že vaše strana popularitu ztrácí. I v Ústeckém kraji.
Voliči od strany zelených v nejvyšší politice očekávali mnohem víc změn, než mohla silou svých mandátů dosáhnout. Proto někteří začali hledat jinou alternativu. Mnohá témata dnes považovaná za samozřejmá, by nebyla tolik akcentována, nebýt Strany zelených v parlamentu. Témata, jako úspory energie, třídění odpadů, recyklace, biopotraviny, obnovitelné zdroje energie, ochrana klimatu, ale také lidská práva, rozvojová spolupráce, to vše jsou pilíře tvořící předpoklad udržitelného rozvoje České republiky a světa jako takového.


Jak třeba vidíte boj Trmických proti lihovaru, který zapáchá?
Znám tuto kauzu pouze zprostředkovaně, ale zdá se, že nebyl uplatněn princip předběžné opatrnosti a zaspalo se v počátcích, kdy se rozhodovalo o umístění takového provozu na kraj města. Účastnil jsem se podobného sporu v Klášterci nad Ohří, kde laminátovna obtěžovala zápachem část města. Tamní občanské sdružení odvedlo obrovský kus práce a po několika měsících (letech) jednání, medializace a protestů dosáhlo dohody s vlastníkem provozovny na instalaci nové technologie, která zápach odstraní. Přál bych Trmickým podobný konec. A všem ostatním doporučuji, aby se důkladně zajímali o dění ve svém okolí dřív než se odsouhlasí podnikatelský záměr. Šetří to nejen čas a energii lidí, ale i peníze investorů.


Není zajímavé, jak se lidé bouří proti zápachu, ale že je na Ústecku několikanásobně překračován třeba limit prachu, což už vážně ohrožuje zdraví, jako by nikomu nevadil?
To můžeme přičíst nedostatečné informovanosti. Již v Malém princi je psáno, že to, co je důležité, je neviditelné a to, zdá se, platí i o škodlivinách. Jistěže by se společnost měla snažit, aby nebyli lidé obtěžování zápachem a hlukem. Souvisí to s kvalitou života. Nemělo by se tím ale do pozadí dostat řešení problémů, které ač nejsou bezprostředně vidět, ohrožují naše zdraví mnohem více. S tím ale souvisí také budování naší osobní zodpovědnosti. Každý z nás zanechává svou nesmazatelnou ekologickou stopu.

Mnoho lidí na severu udivuje, že se zelení nechtějí elektřinu z jádra. Nemyslíte si, že vám tato politika ublížila? I odsířené elektrárny jsou dál jedním z nejproblematičtějších znečišťovatelů na severu.
Spotřeba energie stoupá, a to především v regionech jako je Čína, Indie, ale také Afrika. Uranu pokud se neobjeví a neovládne nová generace atomových elektráren, či fůze, zbývá zásob na několik desítek let a jeho cena poroste. Hrozí však, že pokud nezměníme naše vzorce chování, budeme muset v krajním případě sáhnout k parní turbíně poháněné štěpením jader. Já bych to považoval za poslední, ne šťastné řešení. Tím spíš, když zateplením domácností dosáhneme úspory stejného množství energie, které bychom získali spálením hnědého uhlí za limity těžby. Právě proto mají zelení na Ústecku jako svou prioritu udržení ekologických limitů těžby uhlí. Naproti tomu odpor k jádru je spojen pouze s bezpečností především provozu. To jsou řešitelné překážky.


Jak posuzujete vývoj životního prostředí na severu Čech? Neměli by se zelení zasazovat za větší zlepšení?
Došlo k podstatnému zlepšení především u velkých znečišťovatelů. Navíc tu byl v devadesátých letech příslib odstavení starých uhelných zdrojů v kraji po najetí Temelína. To se nestalo. Případné přestavby starých elektráren nepočítají s nejnovějšími a tím nejúčinnějšími technologiemi. To je smutné. K tomu se přidal enormní nárůst silniční dopravy. Budeme i nadále požadovat přesun části nákladní dopravy na koleje. Další velký problém je naše hospodaření v lesích a vůbec nakládání se zelení.


A nemělo by vás tak být víc slyšet, když se třeba zastavují zelené plochy průmyslovými objekty jako je CPI Park Ždárek na Ústecku, kde přitom žijí některé chráněné druhy živočichů. Možná že lidé čekají, že se víc a každodenně budete prát za ekologii…
Nemyslím si, že bychom se k tak krátkozrakým řešením, jako je zastavování zelených ploch nevyjadřovali. Taková opatření ale nesnižují kvalitu života jen členům Strany zelených. Bylo by užitečné, kdyby se za správné věci prali všichni lidé, kterým vadí.

Autor: Dagmar Cestrová

22.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Samostatný/á operátor/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 474 359 715 v době Po - Pa od 6,00 - 14,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 474 359 715 nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: marcela.havlickova@zkl.cz, , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, , Požadujeme - manuální zručnost, znalost čtení výkresové dokumentace - výhodou, zkušenosti s měřením výrobků - výhodou. Pracoviště: Zkl klášterec nad ohří, akciová společnost, Nádražní, č.p. 214, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Marcela Havlíčková, +420 474 359 715.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 57. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání v době od 8:00 do 16:00 hod. (životopis s sebou), nebo volat na tel.č.:739 246 169 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - BOS Automotive Products CZ s.r.o., U Porcelánky č.p. 786, Miřetice u Klášterce nad Ohří, 431 51 Klášterec nad Ohří 1, , Nabízíme - podnikové stravování, jízdní výhody, zajištění ubytování, bonusová složka 3600,- Kč. Pracoviště: Bos automotive products cz s.r.o., U Porcelánky, č.p. 786, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Veronika Paučulová, +420 739 246 169.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 30 000 Kč

Fyzioterapeuti s osvědčením fyzioterapeut(ka). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Volat a domluvit pohovor na tel. 602 846 474 (Mgr. Fischerová) nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: fischerova.rhb@seznam.cz - dop. kdykoliv po telefonické domluvě., , Požadujeme - odborné vzdělání v oboru fyzioterapie (Mgr., Bc., DiS., atestovaný fyzioterapeut), další odborná specializace a kurzy vítány, přijmeme i čerstvého absolventa a umožníme další odborné vzdělávání (dostudování na Mgr. apod.). , , Nabízíme - příspěvky na Vánoce a na letní dovolenou, stravenky, možnost dalšího vzdělávání, kurzy, , Výše mzdy dle praxe a dosaženého vzdělání.. Pracoviště: Mgr. helena fischerová - amadeus rehabilitace a fyzioterapie, Mozartova, č.p. 1508, 430 01 Chomutov 1. Informace: Helena Fischerová, +420 602 846 474.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Specialistka/sta s Nj. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod. , , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor tel.č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod., nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: hanzlikova@bestcasing.com, , Místo výkonu práce: BEST CASING s.r.o., Průmyslová č.p. 1, Vernéřov, Klášterec nad Ohří, , Naše firma se zabývá produkcí a zpracováním přírodních střívek, pro jejich následné použití v potravinářském průmyslu. Více informací na www.bestcasing.eu, , Požadujeme - min. středoškolské vzdělání s maturitou, snahu učit se nové poznatky, spolehlivost, znalost německého jazyka na komunikativní úrovni nebo min. středně pokročilé s možností zlepšovat si znalosti v rámci zaměstnaneckého poměru, Výhodou - řidičský průkaz skupiny B, zkušenosti s prací v kanceláři, znalost aglického jazyka, , Nabízíme - zázemí středně velké rodinné firmy, zaučení ve všech firemních systémech, (především fakturace), stabilní patové ohodnocení s možností platového růstu, , , Pracovní doba - 7,00 - 15,30 hod.. Pracoviště: Best casing s.r.o., Průmyslová, č.p. 1, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martina Hanzlíková, +420 474 316 502.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
12

Na zaplacení daně z nemovitosti zbývá už jen pár dní

Multižánrový festival Otevřeno v Chomutově.
41

OBRAZEM: Festival Otevřeno odpíchl rockový nářez

Nejmladší občánky už vítáme pouze v tištěném vydání

Chomutovsko - Projekt Moje rodina už nebude k dispozici na webových stránkách Deníku. Můžete si ho prohlédnout v tištěných novinách a nebo v předplacené elektronické verzi E-Paper. 

FOTO: Hadraplány a splašené trubky. Perštejn hostil sraz velorexů

Perštejn - Knihkupci Vránovi v nestárnoucí komedii Vrchní prchni dělal jen ostudu, dnes je pro své majitele ale opravdovou pýchou. Ikonická tříkolová vozítka velorexy mohly o tomto víkendu obdivovat milovníci vozů i v obci Perštejn.

Zkouška hašení ohně i ohmatání zbraní. Děti v Chomutově prožily Den bezpečnosti

Chomutov /FOTOGALERIE/ - Jak předejít požáru a co dělat když náhodou vypukne? A jak se na silnici chovat tak, že neublížím ostatním ani sobě? To všechno a spoustu dalších věcí se dozvěděly děti, které v sobotu navštívily další akci Rodinného zápolení.

Novinka. Sběr bioodpadu bude celoroční, včetně olejů a tuků

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Radost ekologů a vrásky na radnicích. Takové pocity vyvolává záměr ministerstva životního prostředí rozšířit vyhláškou povinnosti obcí při třídění biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Zatímco od roku 2015 jeho odběr pro své občany musejí zajišťovat od dubna do října, nově by to mělo být celoročně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT