První kolo senátních voleb skončilo. Za čtrnáct dní se o senátní křeslo utkají Přemysl Rabas, který kandidoval za hnutí Senátor 21. Jeho soupeřkou bude Martina Chodecká z hnutí ANO 2011, která skončila druhá. Současný senátor Václav Homolka z KSČM skončil až na čtvrtém místě.

Vítězem prvního kola Přemysl Rabas získal 33,5 % hlasů. "Považuji to za skvělý výsledek v poločase. Moc mě tento výsledek potěšil, jsem rád, že mi lidé dali svůj hlas v této neklidné době," ocenil. "Za podporu od voličů jsem vděčný, zejména proto, že jsem neměl kampaň za enormní částky, ale měl jsem ji postavenou na setkávání se s voliči. V kampani budeme i nadále pokračovat. Budu pokračovat zejména v již zmíněném setkávání se s lidmi, které mě baví a naplňuje," ujistil Přemysl Rabas.

Na druhém místě skončila s výsledkem 21,4 % hlasů Martina Chodecká, která kandidovala za hnutí ANO 2011. "Takový výsledek jsem nečekala. V kampani budu pokračovat i nadále ve stejném stylu a tempu jako do teď," uvedla s tím, že slavit zatím ještě nebude. "Pouze bych chtěla všechny ujistit, že nebudu omezovat péči o svoje pacienty. Zdraví je pro mě vždy na prvním místě,” okomentovala Chodacká.

Dosavadní senátor za Chomutovsko Václav Homolka z KSČM skončil na čtvrtém místě, až za kandidátem Jaroslavem Zahrádkou z ODS, a Senát Parlamentu ČR tak po dlouhých jedenácti letech opouští. Svůj neúspěch přisuzuje zejména tomu, že lidé nepřikládají Senátu význam.

"Chápu, že se všichni spojili proti mně, jelikož jsem tam dlouho," vyvodil si z výsledku. "Ve druhém kole podpořím kandidátku hnutí ANO 2011 Martinu Chodeckou, která je pro mě lepší alternativou než Přemysl Rabas. Ten v minulosti spolupracoval například i s ODS,“ dodal Václav Homolka.

Autor: Martin Huňady