Milovníci nových technologií a ti, kdo se těší na brzké změny v centru Jirkova, nejspíš zalitují, odpůrci projektu si chvíli mohou mnout ruce. Přestavba Hasičského domu v Tyršově ulici na infocentrum a přitažlivé hasičské muzeum potrvá déle. Město s ní začne letos, výsledné dílo si ale lidé prohlédnou až příští rok. Za odklad mohou zdlouhavá výběrová řízení daná zákonem.

Dodavatele stavebních prací už si Jirkov vybral. Díky konkurzu se podařilo náklady, které projektant původně vyčíslil na více než 17 milionů, snížit na 14,8 milionu korun. „Věříme, že podobně se nám podaří snížit náklady i při soutěži na vnitřní expozici,“ řekl k tomu jirkovský starosta Radek Štejnar.

Atraktivní expozice pro infocentrum a muzeum musí mít zvláštní výběrové řízení, navíc tato akce podle zákona spadá mezi nadlimitní veřejné zakázky, kde je doba pro výběr dodavatele výrazně delší. Ačkoli tedy město původně předpokládalo, že by investice mohla být hotová v prosinci, dokončení expozice zasáhne do začátku příštího roku. Podle vedoucího odboru majetku a investic Milana Reinera by to mělo být na přelomu února a března. 

„Hlavně, že to tu bude. Máme pěkné centrum, ale ospalé, lidi to sem moc netáhne. Osobně si myslím, že má takováto atrakce moc leccos změnit,“ myslí si Jiří Koblasa. „Přitáhne nejen turisty, ale i místní lidi a Chomutovany, což může mít vliv na podnikání, které tu skomírá,“ dodal.

Opravte chodníky, vytvořte hřiště…

Kvůli ceně, původně odhadované na celkových 30 milionů korun, se ve městě našli také odpůrci, kteří si myslí, že peníze měly jít na něco praktičtějšího. Například na vylepšení silnic, škol a hřišť. „Chápu, že je to dobré pro image města. Jenže mě mrzí, že se víc nemyslí na nás, kteří tu bydlíme. Ve srovnání s jinými městy máme například o dost méně hřišť a atrakcí pro děti. Když už jsou, tak za plotem, s režimem a někde centralizované,“ zmínila Milena Volhejnová. „Do muzea s dětmi zajdu možná jednou dvakrát za rok, jenže venku by měly být každý den,“ dodala.

V hasičském domě vzniknou dvě místnosti. V jedné, prosklené, bude sídlit infocentrum s prostorovou mapou města a trojrozměrnými modely nejvýznamnějších budov i vizualizací památek, které už upadly v zapomnění. Druhá připomene hasičskou historii města, avšak nanejvýš zábavnou formou. Součástí budou staleté koněspřežné stříkačky, figuríny hasičů a hasičské auto protažené stěnou domu, kdy vše bude součástí interaktivní hry. Návštěvníci si v ní budou moci vyzkoušet likvidaci požárů se skutečným hasičským vybavením.

Částečný odklad projektu, díky kterému letos zůstane v městské kase o pár milionů víc, dá šanci další investiční akci, která byla původně pod čarou. Jirkov obnoví školní hřiště u Základní školy Nerudova, které pamatuje začátek šedesátých let. Předpokládané náklady jsou osm milionů korun.