ČEZ zpřístupní malou vodní elektrárnu Želina u Kadaně, která patří mezi národní technické památky. „Malou vodní elektrárnu Želina nechalo vybudovat město Kadaň, zprovozněna byla 6. dubna 1908,“ přiblížil více než stoletou historii elektrárny mluvčí ČEZu Ota Schnepp.
Želina bude otevřena v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin, vstup je zdarma.
V sobotu, rovněž od 9 do 16 hodin, se také otevřou útroby Křimovské přehrady na Chomutovce. „Bude provedena prohlídka s výkladem o samotném vodním díle a dozvíte se i další informace o práci našeho podniku,“ přiblížil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Zájemci se mohou podívat i na prezentaci vodohospodářského dispečinku v podhrází vodního díla Křimov.
Dá se očekávat, že obě otevřené stavby přilákají mnoho návštěvníků, tak jako v minulých letech, kdy například na nádrž Kameničku přišly stovky lidí.
Otevřeno je v rámci Dnů evropského dědictví, během nichž se zdarma otevře mnoho historických, kulturních a technických památek.
Lidé mohou navštívit běžně nepřístupné památky
Chomutovsko/ Ve dnech 12. – 20. září se v České republice koná již devatenáctý ročník Dnů evropského kulturního dědictví pod záštitou Rady Evropy.
V rámci této celoevropské kulturní události si mohou návštěvníci většinou zdarma prohlédnout kulturní a stavební památky, včetně těch, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné.
V některých z nich bude probíhat doprovodný program, například bude možné shlédnout probíhající výstavy. Na Chomutovsku se ke Dnům evropského kulturního dědictví připojí Chomutov, Jirkov, Kadaň a zámek Jezeří.
Chomutov
V Chomutově bude program probíhat v sobotu 12. a v neděli 13. září od 9 do 17 hodin. Vstup do všech objektů bude zdarma. Po oba dva dny bude přístupná galerie Špejchar, ve které v té době bude probíhat výstava Obrazy z cest. V galerii Lurago budou moci návštěvníci shlédnout výstava Kumstelle Annaberg. Volně přístupné budou také prostory Oblastního muzea v Chomutově, zájemci se mohou přijít podívat do prostor bývalého jezuitského gymnázia, na hvězdářskou věž, do kostela sv. Kateřiny a na starou radnici.
Zároveň budou moci shlédnout několik právě probíhajících výstav - Starý Jirkov očima Ernsta Hennricha v jezuitském gymnáziu, Dějiny udatného českého národa v kostele sv. Kateřiny a Chomutovská výročí II. v prostorách staré radnice.
Přímo v sobotu 12. září bude mít vernisáž výstava světoznámého fotografa Tomáše Míčka s názvem Stromy světa. Dále bude možné navštívit kostel sv. Ignáce, městskou věž a Art galerie Radnice vybudovanou v prostorách obřadní síně v budově historické radnice.
Ta bude otevřená pouze v sobotu od 9 do 17 hodin. Své brány otevře také několik památek a objektů, které nejsou běžně přístupné veřejnosti.
Zájemci si tak budou moci prohlédnout kostel sv. Ducha v Hálkově ulici, který patří pravoslavné církvi. Otevřený bude v sobotu i v neděli od 9 do 17 hodin.
Dále to bude kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí 1. máje, který je jinak přístupný pouze o pravidelných bohoslužbách.
Otevřený bude v sobotu od 13 do 17 hodin a v neděli od 12 do 17 hodin. Vyjímečně přístupný bude také kostel sv. Barbory na Lipské. Otevřený bude pouze v neděli od 13 do 15 hodin. V budově staré radnice bude možné navštívit klenotnici a místnosti primátorky. Klenotnice je vyzdobena nástěnnými malbami z roku 1590, které byly nedávno restaurovány.
Reprezentační místnosti primátorky jsou částečně vybaveny historickým mobiliářem včetně barokních kamenných plastik ze sbírek oblastního muzea. Nově je zpřístupněna oratoř slečen s jedinečným výhledem do gotické stavby kostela sv. Kateřiny. Radniční prostory budou přístupné pouze v sobotu od 9 do 17hodin.
Kadaň
V Kadani bude program probíhat po oba dva dny od 10 do 16 hodin. Otevřená bude radnice včetně radniční věže, ve které bude probíhat výstava panoramatických pohledů Kadaně z ledna roku 1959.
Návštěvníci mohou zavítat také do galerie Karla Havlíčka a galerie Josefa Lieslera, kde bude probíhat výstava fotografií „Světlo mého života 2009“.
V městském muzeu ve Františkánském klášteře se po oba dny uskuteční se celkem šest prohlídek od 10 do 16 hodin, poslední začne ve tři hodiny odpoledne.
„Bude zpřístupněný pouze prohlídkový okruh týkající se historie kláštera, ostatní nebudou z provozních důvodů otevřené“, doplnil Lukáš Gavenda z muzea. Součástí Dnů evropského kulturního dědictví v kadaňském muzeu bude v sobotu od 19 hodin scénické čtení z autobiografie císaře a krále Karla IV., který před 635 lety, v září 1374, podruhé navštívil město Kadaň. Pořad se koná jako připomínka této návštěvy, která se uskutečnila právě v těchto dnech. „Půjde o výběr textů z životopisu Karla IV., které budou číst herci kadaňského divadla Navenek. Pořad proběhne v refektáři kláštera a bude trvat asi 45 minut“, popsal program Gavenda. Místa není třeba předem rezervovat.
Další památky, které se do programu zapojí, jsou běžně veřejnosti nepřístupné. Půjde o kostel Povýšení sv. Kříže na Mírovém náměstí, kostel Stětí sv. Jana Křtitele, Mikulovická (Svatá) brána ve Švermově ulici a Růžencová kaple na Mírovém náměstí. Vstup do všech památek bude zdarma.
Jezeří
Zámek Jezeří bude po oba dva dny otevřený 9 do 18 hodin. „Tradičně děláme rozšířené prohlídky do běžně nepřístupných prostor. Poslední prohlídka začíná v 17 hodin“, uvedla Hana Krejčová, kastelánka zámku Jezeří. Za tyto netradiční prohlídky zaplatí zájemci vstupné jako na běžnou prohlídku, tedy 50 korun za dospělou osobu, snížené vstupné je 30 korun, rodinné vstupné 130 korun.
Jirkov
Jirkov se ke Dnům evropského dědictví připojí v nedělí 20. září. Zájemci budou moci zdarma navštívit zámek Červený hrádek, městskou věž, historické sklepení, městskou galerii a kostel sv. Jiljí v Kostelní ulici. V objektech si také mohou prohlédnout probíhající výstavy. Veškeré informace poskytnou v Informačním centru, kde budou k dispozici letáčky s turistickým okruhem.