Děti z Dětského domova v Chomutově se zapojily do projektu, který jim umožní prodávat své keramické výrobky. „Dostali jsme se na celostátní prodejní akce Jarmarky s Albertem," pochlubila se Chomutovskému deníku vychovatelka Vladimíra Dvořáčková. Jedná se o prodej výrobků z keramické dílny dětského domova.

První své výrobky nabídnou děti lidem v prodejně Albert v Lounech 5. prosince. Prodávat pojedou tři děti, i když by nejraději jely všechny. Mimo již zmíněnou prodejnu budou děti nabízet své výrobky také na předvánočních prodejních trzích na náměstí 1.máje v Chomutově. Prodejem výrobků si děti vydělávají na nákup surovin.

„Do prodejny Albert jsme se dostali prostřednictvím internetu a neziskové organizace Spolu dětem," uvedla vychovatelka. Na společném setkání, kam nás organizace pozvala, dostal dětský domov instrukce jaké výrobky a jakým způsobem je bude prodávat. „Šlo o instruktáž pro děti, jak se mají chovat, jakou nabízet cenu, jak reagovat na nakupující a podobně," řekla Dvořáčková.

Hlavním artiklem bude prodej různých mističek a drobných předmětů, jako jsou podkovičky či zvířátka. „Drobné výrobky se dají použít jako šperk, nebo jen tak do kapsy pro štěstí, nebo prasátko či podkovička pod polštář," usmívá se vychovatelka.

V keramické dílně domova pracují děti od šesti do osmnácti let. „Děláme také vitráže podle toho, co děti baví a na co mají náladu," přiblížila činnost v dílně vychovatelka. Hlavním materiálem je ale keramická hlína. Čím jsou děti větší, tím složitější výrobky dělají. Ve vitrínách v dílně mají vystavené různé hrníčky, popelníky, džbánky či misky. Většina z nich je pestře zdobená a na první pohled by nikoho nenapadlo, že se nejedná o profesionální výrobek nějaké keramické továrny.

Jak keramiku vyrábět se učila vychovatelka v Domě dětí a mládeže v Chomutově. „Chodila jsem do domečku k paní Dvořákové. Po deseti letech už si troufnnu na náročnější výrobky," prozradila vychovatelka. Dnes už zde pracují i na hrnčířském kruhu a své výrobky si vypalují ve vlastní peci. „Na kruhu moc zdatní nejsme. Občas to zkusíme, ale pak máme hlínu všude, " přiznává vychovatelka. V době naší návštěvy pracovalo v dílně několik dětí od šesti do deseti let. „Já nejradši vyrábím korálky. Ráda je navlékám na šňůrku. děláme z nich závěsy," řekla sedmiletá Jennifer. Několik z nich zdobí chodby v domově. „Mě baví vyrábět malým dětem totemy," prohlásil hrdě René. Protože má indiány rád, tak vyrábí indiánské masky, které si pak berou děti na pokoj. Používají je jako duchy na svou ochranu. To už se ale všichni vrhli na výrobu, aby bylo co prodávat.