Před každým adventem se vydávají dřevorubci do lesů, aby vybrali a přivezli vánoční strom. Ten ozdobí každé větší náměstí, na pokyn radnice jsou oprášeny ozdoby a elektrické svíčky, které dotvoří sváteční atmosféru.
Jehličnan se vybírá pečlivě, měl by mít pravidelný tvar, dostatečnou výšku a tak dále. Zkrátka musí dělat parádu. „Vybíráme už v létě, letos jsme ale oproti jiným rokům váhali do poslední chvíle,“ přibližuje proces Jiří Frajt, šéf odboru životního prostředí v Kadani.
Těžká volba
Vytipovány byly čtyři stromy, volba nakonec padla na smrk stříbrný, který rostl v areálu Technických služeb Kadaň. Firma ho městu darovala, i proto, že zasahoval do kabelů. Stejně by musel být pokácen, takto bude zdobit náměstí patrně až do masopustu. Ulice Kadaně zdobí i menší smrčky, ty daroval jeden místní pěstitel.
Podobnou „druhou šanci“ dostal i klášterecký adventní strom. „Je z lesních pozemků města, využili jsme toho, že měl být stejně pokácen kvůli bezpečnosti. Přemístili jsme ho na náměstí,“ říká Libor Kocáb z kláštereckého městského úřadu.
Douglaska tisolistá
Klášterečtí se můžou chlubit drobnou kuriozitou. Zatímco ostatní města vsadila na smrky, ať už ztepilé či stříbrné, v městě nad Ohří stojí asi pětimetrová douglaska tisolistá. Druh dovezený, před téměř dvěma sty lety, z Kanady se podobá jedli.
Na své pozemky sáhli i v Jirkově, smrk ztepilý, vysoký asi deset metrů, dodají bolebořské lesy. „Vloni jsme měli dvanáctimetrový, ale protože technika nebyla schopná ho transportovat, musel být zkrácen na deset. Proto jsme letos rovnou vybrali desetimetrový,“ vysvětlil Luboš Mizun z jirkovského městského úřadu.
Na snadný převoz hleděli i v Chomutově. „Měl by být dostupný, není přímo u silnice, ale ne daleko,“ říká František Vohralík, ředitel městských lesů. V opačném případě – pokud by byla zima či sníh – by se k němu dřevorubci nemuseli dostat, případně by ho mohli při kácení polámat. Asi patnáctimetrový smrk ztepilý z Krušných hor dřevorubci pokácejí a hned přivezou na náměstí.