Pomoc Ministerstva práce a sociálních věcí majitelům bytů, jejichž domy zadlužují spekulanti, dostala konečně konkrétní podobu. Ministerstvo připravilo předpis, podle kterého začnou úřady práce vyplácet část sociálních dávek přímo do fondu Společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ).

V úterý odpoledne se na tom dohodli poslanci z parlamentního petičního výboru společně se zástupci města, místních SVJ a ombudsmankou Annou Šabatovou na výjezdním zasedání v Jirkově.

„Jsme rádi, že jsme se konečně dočkali konkrétního řešení," kvitoval toto rozhodnutí člen petičního výboru a předseda jednoho ze společenství v jirkovské městské části Nové Ervěnice Miroslav Rozsypal. Problémy společenství vlastníků způsobují spekulanti, kteří do bytů v panelácích či bytových domech nastěhují sociálně slabé rodiny, od kterých pak inkasují často předražené nájemné. Svůj podíl do fondu oprav ale neodvádějí a dostávají tak celá společenství do dluhů. „V Jirkově máme osmnáct společenství až na hraně bankrotu," uvedl Rozsypal. Platby do fondu by měla sdružení začít dostávat v nejbližší době. „Čekáme, že v praxi by mohl předpis začít fungovat už během listopadu či prosince, situaci budeme rozhodně dál sledovat," dodal k tomu starosta Jirkova Radek Štejnar. Dalším krokem bude jednání na Úřadu práce. „Během listopadu se zde dohodneme jakým způsobem se uvede předpis do praxe," informoval Rozsypal.

Pokud by ani poté spekulanti peníze na účet SVJ neposlali, dojde k zastavení výplaty dávek. „Nám jde o peníze do fondu oprav, to, že spekulanti okrádají stát, když od svých nájemníků požadují nehorázné nájemné, je věc další," řekl Rozsypal.

Předpis nechala vypracovat vnitřní předpis ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová už v létě. Jedním z podnětů pro řešení byla také aktivita zástupců jirkovských SVJ. Ti před časem sepsali petici Za důstojnější bydlení, kterou podepsaly skoro čtyři tisíce lidí. V ní žádaly poslance, aby přijali zákony, které by donutily spekulanty do společných fondů platit.

Praxi, kterou teď chystá uvést v život ministerstvo, chtějí účastníci jednání v Jirkově také nechat zanést do nového zákona o sociálním bydlení. Pozměňovací návrh plánují v parlamentu předložit během prosince.