Obrat v honu za předčasnými volbami vyvolal na politické scéně velký poprask. Na Chomutovsku se toho ale příliš nezmění. Tři ze čtyř současných poslanců totiž svou pozici beztak obhajovali.

Největší změna je to pro primátorku Ivanu Řápkovou (ODS), která už měla zimu trávit v poslanecké sněmovně. Ale nebude. Na křeslo poslankyně si musí počkat do léta příštího roku, kdy budou řádné volby.

Jako všichni občanští demokraté nenechává nit suchou na šéfovi ČSSD Jiřím Praoubkovi, jehož poslanci předčasné volby nakonec pohřbili. „Tato situace ukázala na fakt, že panu Paroubkovi se nedá věřit ani Dobré ráno. Co platilo včera, dnes už nic neznamená,“ rozčiluje se primátorka nad názorovým obratem sociálně demokratického šé­fa.

Na jejím rozhodnutí kandidovat to ale nic nemění. Ani na její práci primátorky. „Předvolební kampaň se logicky zastavila. Ale v pozici primátorky se nic nemění, dále pokračujeme v dlouhodobých programech, ať je to Záchranný kruh nebo oba Integrované plány rozvoje města,“ dodala Řápková ke svému prohlášení.

S předčasnými volbami padla také nezodpovězená otázka, zda první žena Chomutova své primátorské křeslo po vstupu do sněmovny přepustí někomu jinému. Nejčastěji se mluví o radním za ODS Pavlu Karlu Markvartovi. Pokud ji měl v čele města nahradit už po volbách, i on si bude muset počkat. Naopak Jiří Polanský, současný poslanec ODS, bude ve své funkci o to déle.

U ostatních stran se toho kromě zastavení kampaní příliš nemění. Hlavně proto, že jejich současní poslanci byli zároveň hlavními kandidáty a do sněmovny by se vrátili. Jaroslav Krákora (ČSSD) i Zdeněk Maršíček (KSČM) měli obhájení svých funkcí v podstatě jasné, jen Přemysl Rabas (SZ) musel spoléhat na dobrý výsledek své strany v celé republice.