Nevyužívaný areál sklářské firmy Preciosa v Jirkově zase ožije a bude zaměstnávat Jirkovany. O opuštěnou pobočku projevila zájem firma z Ázerbájdžánu a prodej je na spadnutí. „Příští týden přijedou zástupci z firmy k nám do Jirkova, aby se představili a informovali nás o plánech, které s areálem mají," potvrdil starosta Jirkova Radek Štejnar.

Firma Preciosa objekt opustila před dvěma lety a návrat do něj neplánovala. „Areál jsme se rozhodli prodat, nemáme pro něj žádné využití," vysvětlil záměr mluvčí Preciosy Stanislav Kadlec.

Oboustranně výhodné

Jirkov uvažoval, že by průmyslový areál odkoupil a nabídl dalším investorům, zároveň by si i město ohlídalo, aby objekt nepadl do rukou spekulantům. „Neměli bychom pak nad areálem žádnou kontrolu a nechceme, aby chátral a stahovaly se tam pochybné existence," objasňoval motivaci města starosta.

Sklářská firma se ale nakonec domluvila s investorem z Ázerbájdžánu, který by měl zaplatit 27 milionů korun, což je skoro čtyřikrát méně, než je výše odhadní ceny. Deník zjistil, že se jedná o společnost Pera Plastic, která se ale, patrně s ohledem na probíhající jednání, nechtěla vyjádřit. „Firma se zabývá výrobou velkých plastových pytlů, takzvaných big bags, ve kterých se přechovávají například zemědělské plodiny, hlavně obilí. Zatím mají čtyři pobočky v Asii, jirkovská bude první v Evropě," představuje firmu starosta Štejnar.

Nová pracovní místa

Pro Jirkov by to znamenalo velkou příležitost. Firma, která dosud expandovala pouze na východní trh, by svoje aktivity v Evropě realizovala skrze jirkovskou pobočku. „Nejdůležitější ovšem je, že se naplní stejný záměr, jaký mělo i město, tedy že vzniknou nová pracovní místa a objekt nebude chátrat," dodává starosta.

Postupem času by mělo vzniknout dokonce až tři sta pracovních míst, které jsou ve městě víc než potřeba. „Na konci roku bylo ve městě přes čtrnáct set lidí bez práce a volných míst jen padesát," uzavírá mluvčí města Josef Dušek.

Areál je nedaleko centra Jirkova. Podle územního plánu má sloužit pro nerušící výrobu. Kdysi tam sídlila přádelna, později brusiči ozdobného skla. V době největšího rozkvětu v budovách pracovala až tisícovka lidí. Dosavadní majitel zajišťuje ostrahu a hlídání.

Země nového investoraÁzerbájdžán má 10 milionů obyvatel. Baku je hlavním městem. Země patří do Společenství nezávislých států (SNS), které mají vysoký potenciál pro investice a export. Ázerbájdžán, který náleží k ekonomickým lídrům v oblasti a má bohatá naleziště ropy a plynu, modernizuje svůj průmysl. ČR tam má dobré jméno. V Baku působí česká vládní agentura Czech Trade, jež podporuje export. V zemi, která je republikou, žije 53 procent obyvatel ve městech. Většina obyvatel vyznává islám.