Houkání klaksonů, pískot a promluvy odborářů odměňované potleskem. Před budovou Severočeských dolů v Chomutově to od pátečního rána vřelo. Na čtyři sta horníků tam 14. prosince demonstrovalo za zvýšení platů a ukazovalo nespokojenost s dosavadním průběhem vyjednávacích koleček mezi doly a odboráři. To vše přímo pod okny šéfů, kteří nanovo seděli u jednacího stolu se zástupci horníků. Nedohodli se ani tentokrát, pokračovat budou příští týden.

„Stávka! Stávka! Stávka!“ provolávali na ulici horníci, kteří se vybavili transparenty. „Ano, budeme blokovat,“ odpověděl davu místopředseda odborové organizace David Frňka. „Pokud bude nabídka zaměstnavatele nedůstojná, zablokujeme místa, která jsou strategická pro těžbu uhlí, a nedáme ho. Pak bude vědět, že máme nějakou sílu,“ hřímal do mikrofonu.

Jedni vytvořili vánoční ozdoby a napekli dobroty, další je skoupili. Na snímku jsou jirkovští školáci při prodeji perníčků.
Nezdolní Jirkované vybrali rekordních 184 tisíc korun. Pomohou nemocnému chlapci

Horníci se hlasitě hlásí o vyšší příjmy, protože jim kolegové utíkají za lepší prací a noví nepřicházejí. Jsou přetížení a nespokojení, protože údajně musí práci odvádět v menším počtu za stejné peníze a za podmínek, kdy stoupá riziko, že se zraní.

„Musíme dělat práci za více lidí. Sice bychom měli dělat ve dvou: jeden řídí práci, jeden dělá s ním. To se ale neděje, jsme na to sami, takže když se někomu něco stane, porušujeme bezpečnost práce,“ vadí Petru Říčanovi, který řídí velkostroj na Dole Bílina. „Máme osádku jen šesti lidí, takže si dovolenou může vzít vždy jen jeden z nás a nikdo jiný. A když někdo omarodí, dovolenou nemá nikdo,“ popsal podmínky demonstrant.

Vyjednává se už od srpna

Zvýšení platů by podle odborářů mohlo nasazení horníků alespoň nějakou měrou vyvážit. Zaměstnavatel ale nenabízí tolik, kolik by si představovali, ačkoli vyjednávání probíhají už od srpna.

Horníci chtějí paušální zvýšení mezd o dva tisíce korun a další tisícovku k rukám předáka, který bude mít víc na odměňování těch nejschopnějších. Severočeské doly doteď nabízely navýšení o 2,5 procenta a procento na odměny. To ale reálně znamená navýšení jen v řádu stovek.

Lyžaři. Ilustrační foto.
Na Klínovci otevřou druhou sjezdovku, další lyžařské areály čekají

Po pátečním vyjednávání, tlačeném zvenčí demonstrací, těžaři nabídku zvedli na kompromisní míru. „Zněla: nárůst průměrných tarifních mezd o 5,5 procenta, což v průměru představuje nárůst mzdy o 1730 korun pro jednotlivého zaměstnance za měsíc,“ upřesnil mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. „Při zohlednění nárůstu benefitů představuje nárůst hrubého příjmu 2150 korun,“ dodal.

Představitelé odborů ale nabídku nepřijali a dále trvají na předloženém návrhu. Páteční jednání proto bylo přerušeno a má pokračovat příští týden.

„Zaměstnavatel udělal vstřícný krok a přišel s lepší nabídkou než naposledy, za což jsme poděkovali, ale není to stále dostatečné s ohledem na současnou situaci a odliv zaměstnanců,“ vysvětlil Frňka poté. Jak dodal, horníci jsou odhodlaní, že budou ve vyjednáváních a případných demonstracích pokračovat i v dalším roce. Připustil, že v krajním případě by šli i do stávky. „Nechceme ustoupit, náš požadavek není přemrštěný,“ je přesvědčený odborář.

Ilustrační foto
Z nuly na pět set: Chomutov opět zavedl poplatky za odpad

Průměrný podnikový plat dosahuje 33 tisíc korun měsíčně, je tedy o dva tisíce vyšší, než celorepublikový průměr. Zahrnuje ale i platy šéfů. „Průměrný dělnický plat je o 7 až 8 tisíc nižší. Chlapi na kolejové dopravě mají například 19 tisíc čistého,“ přiblížil skutečný stav Frňka.

Odboráři se snaží prosadit vyšší platy pro 2700 zaměstnanců dceřiných společností Severočeských dolů, to by se ale nakonec plošně dotklo všech téměř pěti tisíc pracovníků.