Nebylo to ale nic samozřejmého. Lípa sama by se už semeny patrně nerozmnožila, a ani v jejím okolí neroste žádná mladá následovnice.


Chceme zachránit genofond


Pomoci jí museli odborníci. „Minulý rok jsme při příležitosti soutěže Strom roku 2009, které se Žeberská lípa zúčastnila, slíbili, že se pokusíme zachránit genofond této velmi zajímavé lípy,“ popisuje Rostislav Vošický, člen občanského sdružení Anthericum, zabývající se ochranou přírody a krajiny.

Letos s Pavlem Spínou odebrali ze „Žeberky“ rouby a nasadili je na mladé lipky vypěstované v klášterecké lesní školce. Záchranná akce byla kolektivním dílem, školka dodala stromky, v tušimickém zahradnictví byli naroubovány a pěstovány. „Celkem se uchytilo pět naroubovaných lip ze šesti. Jedna věnována Lesům ČR Klášterec nad Ohří, jedna zahradnictví Studený. Zbytek malých žeberek bude vysázeno do volné krajiny,“ vypočítává Vošický.

Dodává, že nevýhodou roubování je krátká „životnost“ stromů, takže žádná z „dcer“ by se nejspíše nedožila tak vysokého věku jako žeberská pramáti.

Ale i to má řešení – až rouby vzrostou, jejich semena už budou plodnější a může z nich vyrůst nová lípa „od začátku“, která má šanci dožít se vysokého věku.

A je pravděpodobné, že následnice nejstaršího stromu na Chomutovsku (a druhého nejstaršího v Ústeckém kraji) budou růst ještě na více místech. „Pokusíme se o další naroubování přibližně deseti kusů Žeberské lípy. Stromy znovu plánujeme vysadit na zajímavá místa v okrese Chomutov,“ plánuje Rostislav Vošický.


Památný strom


Letos na jaře byla také lípa vyhlášena památným stromem, což jí zajišťuje jistou míru ochrany.