Tomu se říká nešťastný začátek školního roku.

Ve většině škol se přes prázdniny dělají vylepšení, v Radonicích na Kadaňsku však učitelé našli učiněnou spoušť.
Podle ředitele školy Jaroslava Santnera vypadal vnitřek školy jako z hororu. „Zničená lina a koberce, padající omítky, zničení vybavení školní jídelny…,“ vypočítává ředitel.


Co udělá jedna hadička…


Ovšem budovu nevyplavila místní říčka Liboc a ani v ní nehořelo. Všechno způsobila vadná hadička v ceně pár korun. „Praskla hadička u nádržky na WC, v době, kdy ve škole nikdo nebyl,“ popsal Santner.

Kvůli tomu, že škola byla liduprázdná, voda utíkala a způsobila škodu takřka stejnou, jako kdyby do školy vtrhla povodeň. Voda zasáhla celý pavilon, kde se běžně učí děti ze speciálních tříd, je tam také školní družina a jídelna.

Stalo se tak v půlce srpna. „Školní rok se blížil a bylo jasné, že za čtrnáct dní tyto prostory nevyschnou, aby se mohlo začít s opravami a přípravami. Proto ve spolupráce se zřizovatelem, obcí Radonice, bylo nalezeno náhradní provizorní řešení,“ říká Santner.


Azyl v lékárně, obědy v kulturáku


Dvě speciální třídy se usídlily v bývalé lékárně, další třída ve školní knihovně. Dvě oddělení školní družiny našly místo ve běžných třídách.
Na oběd chodí děti do místního kulturního domu, kam je jídlo převáženo ze školní kuchyně obecní dodávkou. „Celý problém se podařilo nakonec vyřešit také díky přístupu obce, která poskytla neocenitelnou pomoc – své pracovníky při odstraňování následků havárie a také každodenním převážením jídla,“ dodal ředitel školy.

Podle něho by provizorium mělo trvat dva až tři měsíce. Doufá, že bude co nejkratší.

Základní škola a mateřská škola Radonice patří mezi vesnické plně organizované školy s malotřídním způsobem výuky na I. stupni a se třemi třídami s upraveným vzdělávacím programem.