Na zasněžené pláni uhánějí jezdci tažení komorovými draky. S jejich pomocí ovládají vítr. Svištivý zvuk, který jízdu běžně doprovází, přebíjí něco daleko silnějšího – hrozivý svist lopatek větrných elektráren v Rusové na Chomutovsku. Snowkitery to ale nijak neruší. Konečně se dočkali sněhové nadílky a parádně fouká, takže jim nic nebrání v tom, aby si naplno užívali pocit z jízdy a létání.

„Byli jsme letos už třikrát, čtyřikrát, ale nestálo to za moc. Až teď se dá pořádně jezdit,“ zhodnotil Stanislav Mandák z Chomutova. „Jsme lidi, kteří jsou rádi venku. Stačí, když fouká, mám před sebou sněhovou pláň a s sebou termosku čaje,“ libuje si.

I když se nepokouší o nejadrenalinovější podobu snowkitingu, kterou je létání do výšky několika metrů, jakmile vysekne oblouk, drak ho vynese pár desítek centimetrů nad zem.

„To víš, nám vleky nevypnou,“ spokojeně se uculuje Martin Lafek, když pozoruje kamaráda při jízdě. Oba si pochvalují, že nepotřebují žádná sportoviště, skiareály ani fitka. Snowkiting, který před lety dodal nový rozměr zimním sportům, je tak během epidemie covidu jednou z mála možností si zasportovat.

Aby se Martin dostal do Rusové, musel vážit několikahodinovou jízdu. „Ono v Česku zase není tolik míst, kde se dá suprově jezdit. Já jsem z Liberecka, sníh tam ještě pořádně není. Tady je to dobré, dá se tu perfektně jezdit,“ pochválil podmínky na pláních Přísečnické pahorkatiny.

Jezdců se tam v závěru minulého týdne prohánělo kolem dvaceti. Jejich draci se na obzoru míhali, vynořovali a zase ztráceli jako neonové plachetnice. Sjeli se tam snowkiteři nejen z Chomutovska, ale právě i Liberecka a z Prahy.

Provázely je i jejich rodiny, jak napovídala šňůra aut zaparkovaných poblíž silnice, u které stál dětský kočárek a saně. Uvnitř se po procházce zasněženou krajinou zahřívaly ženy a děti.

„Sešla se tady taková partička lidí, protože byla dobrá předpověď. Vždycky si zavoláme a jede se. Nemáme problém sednout do auta a jet tři hodiny,“ okomentoval Martin.

Přes příhodný vítr a dobré podmínky pády moc příjemné nebyly. Zatím nesněžilo tolik, aby náraz bezbolestně ztlumila hluboká peřina z prašanu.

Jezdci, kteří dorazili z Chomutovska, tvoří základnu týmu KoMakite. Jedná se o nadšence a vyznavače kitingu, ať už jde o kiteboarding, landkiting nebo právě snowkiting. Arénu s překážkami mají na louce v Zákoutí – Bernově nad Chomutovem.

V novém roce už vyjeli několikrát, zkoušeli jízdu na Lesenské pláni a teď o víkendu také poblíž Výsluní.