Dlouhá léta příprav konečně završí výstavba. Výběrová řízení na tři části malého jihovýchodního obchvatu Chomutova skončila a vítězné společnosti se tak mohou pustit do díla. Práce by měly začít během pár měsíců, skončí do pěti let.

Prací na obchvatu se ujmou společnosti Herkul, Eurovia a ve třetí části sdružení obou jmenovaných firem spolu se společností Silnice Group a SMP. „Zakázka byla soutěžená na tři části, protože prostavět téměř 600 milionů korun není jednoduché. Je třeba na to mít hodně pracovníků a žádná firma není tak silná, aby je dala dohromady,“ vysvětlil radní Ústeckého kraje pro majetek a investice Ladislav Drlý.

Nejzazší termín, kdy mají být podepsané všechny smlouvy, je poslední srpnový den. Poté si firmy zajistí vlastní prováděcí dokumentaci, ze které vyplyne harmonogram prací. „Práce v jednotlivých etapách mohou probíhat nezávisle na sobě či souběžně, záleží na zhotovitelích,“ dodal radní.

Výstavba by měla začít nejdříve na podzim, a to i s ohledem na to, že je centrum Chomutova rozkopané a doprava komplikovaná. Situace potrvá do konce léta.

Plán existuje už osm let

Podle projektu měla investice dosahovat až 700 milionů korun, výběrové řízení ale celkovou sumu stáhlo na 574 milionů.

Idea vystavět malý jihovýchodní obchvat Chomutova vznikla před osmi lety. Za cíl si klade vyvedení tranzitní dopravy z centra města, především z ulic Čelakovského, Moravské a Mostecké, což se odrazí i na provozu dosud problematických křižovatek v těchto ulicích.

close Trasa nového obchvatu Chomutova. info Zdroj: Deník/Iveta Vlková zoom_in

Trasa nového obchvatu Chomutova, jak byla stanovena v roce 2012.  

Vhodné dopravní značení na křížení dálnice D7 s „třináctkou“ navíc může snížit dopravní zátěž na kruhovém objezdu u Globusu.

Pomůže také dopravně přetíženým Otvicím, přes které si denně krátí cestu tisíce řidičů. Den, kdy se poprvé kopne, proto bude pro Otvické významný. „Těch milníků bylo víc, například když se obchvat prosadil do územního plánu a pak když ho kraj vzal za svůj. Až začne výstavba, bude to pro Otvice den D. Těšíme se na to jak malé děti, i když to pro občany znamená jen to, že začne stavba a možná i zpočátku zhoustne doprava,“ podotkl starosta Otvic Pavel Ašenbrener. „Ta skutečná radost zřejmě přijde až při otevření,“ předpokládá.

Podle podmínek dotační výzvy má být obchvat hotový nejpozději do konce dubna 2023.