Rekreační sportovce nebo hrající si děti může na zamrzlém korytě řeky smést ledová lavina. „Nejen, že je snadné se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami, ale i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze srovnat s lavinou, není úniku,“ varuje mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Dodává, že takzvaný ledochod, kdy se řekou řítí ledové kry, může přijít i při teplotách mínus deset stupňů Celsia. Jednoznačnou radou je tedy vůbec nechodit na zamrzlou Ohři ani jiné řeky. Povodí Ohře vydalo například zákaz vstupu na kadaňský vodní stupeň, právě kvůli pohybům ledu na Ohři.

Svejkovský také připomíná, že proudění vody pod ledem hodně ovlivňuje jeho tloušťku. Na jednom místě může být hodně silný, ale o kousek dál se člověk snadno propadne do ledové vody.

Varuje i před vstupem na rybníky a vodní nádrže. „I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny a ledová vrstva tak visí ve vzduchu. Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé,“ varuje Svejkovský. Vodohospodáři dodávají, že nejlepší prevencí je vůbec na zamrzlé hladiny nechodit.

Hrozba utonutí ale všechny bruslaře neodradí. Podle záchranářů by si měli dávat pozor na tloušťku ledů, za bezpečný se považuje zhruba v tloušťce pětadvacet centimetrů. centimetrů. Dále by se lidé neměli po ledu pohybovat ve skupinkách, doporučuje se i oblečení z umělých vláken, které tolik nesaje vodu.