Od zítřka dopravní podnik spouští revoluční změnu v odbavování cestujících.

Naostro už začnou fungovat nové bezkontaktní karty. Staré kasičky půjdou do šrotu, nastoupí nové bezdotykové karty. „Na termínu se nic nemění,“ potvrzuje šéf dopravního podniku Jiří Melničuk.

Způsob odbavování se mění téměř po dvaceti letech. Cestující si budou muset zvyknout na nový způsob, což přinese komplikace. „Zmatky očekáváme. Chceme apelovat na cestující i řidiče, aby se chovali s maximální tolerantností,“ připouští ředitel DPCHJ, že vše hladce neproběhne. Projevovat se to může třeba většími frontami při nástupu do trolejbusů a autobusů.


Očekáváme zmatky


Dopravní podnik očekává zmatky i proto, že zdaleka ne všichni cestující se o nový systém zajímají. „Přicházíme na to, že spousta lidí to ignorovala. Nepřišli na zkušební odbavování, neprostudovali si náš informační bulletin, nevyřídili si Buskarty. U těch bude nepochopení výraznější,“ uvědomuje si Melničuk. Očekává, že nejrušnější bude první týden.

Trolejbusy a autobusy s nově nainstalovanými přístroji jezdí už teď. Zatím u nich nefunguje Buskarta, začne až od 1. září. Lidé však do nich házejí hotovost, což se rovněž neobjede bez potíží. Předtím, než mince do automatu hodí, musí na displeji zmáčknout, že platí hotově.
Přechod na nový systém provázejí i technické komplikace. Zatím se nepodařilo spustit do běžného provozu samoobslužné terminály, kde by si lidé mohli dobít Buskartu, zatím tak mohou dělat v přepravních kancelářích.

Není také jisté, jestli nová technika bude od 1. září ve všech spojích, co vyjedou. „Může se stát, že v některých vozech nebudou. V takovém případě pojedou cestující zadarmo, abychom je nezatěžovali. My to budeme řešit s dodavatelem,“ dodává ředitel dopravního podniku Jiří Melničuk.

Základní info

–zůstává nástup předními dveřmi
– je možné platit hotově, lidé bez Buskarty zaplatí 16 korun, děti 9
– cenové tarify zůstanou minimálně do konce roku stejné
– fungovat bude systém check–in check–out (přihlas, odhlas), držitelé Buskarty ji při nástupu přiloží k přístroji, při výstupu rovněž
Kompletní info: www.dpchj.cz