Od dnešního dne by měla mít všechna auta zimní pneumatiky. Téměř polovina řidičů však není připravena. Ti co zatím nepřezuli, by mohli být zaskočeni nejen změnou počasí, ale i pokutou.

„Gumy mám připravené v servisu, ale ještě jsem tam neměla čas zajet,“ řekla včera Deníku Libuše Hrbichová z Chomutova. „Plánuji to na co nejdřív. Zavolám tam a snad mě vezme hned,“ dodává.

Čtyřicet procent řidičů má „letňáky”

Řidičů, kteří nemají přezuto, je ale mnohem více. Na zimní pneumatiky totiž do konce října přezulo pouze padesát osm procent motoristů. Vyplývá to z aktuálních statistik e-shopu Pneumatiky.cz, který analyzuje data z pneuservisů po celém území České republiky.

Některé pneuservisy hlásí, že mají plno. „Máme objednané lidi do 9. listopadu. Kdo by chtěl přijít teď , tak máme volné tři termíny tento pátek a pak až zase příští týden,“ informuje o svém nabitém kalendáři Dušan Klíma z Pneuservisu Klíma v Jirkově.

Jinde stačí přijet a mít štěstí. „Nikdy jsme neobjednávali. Kdo chce může přijet a postavit se do řady za jedno až dvě auta,“ říká pan Bodlák z pneuservisu ve Starých Spořicích. Podobně to funguje i v chomutovském servisu. „Neobjednáváme. Bereme lidi tak, jak přijedou. Čekací doba se pohybuje okolo patnácti minut,“ informuje Josef Drbohlav.

Novela silničního zákona ukládá používat v době od 1. listopadu do konce března zimní pneumatiky vždy, je-li na silnicích souvislá vrstva sněhu, led či námraza.

Policisté zatím sázejí na prevenci

Také policisté nabádají řidiče, aby s výměnou letních pneumatik za zimní příliš nečekali. „Pokuty se řidiči nemusejí obávat v případě dobré povětrnostní situace. Řidičům, kteří své vozidlo v zimním období pravidelně využívají doporučujeme, aby na zimní pneumatiky přezuli. Vyhnou se tak zbytečným komplikacím,“ dodala Veronika Hodačová, vrchní komisařka Policie České republiky.

Chomutovští policisté zatím žádné speciální akce zaměřené na zimní pneumatiky neplánují. Při běžných dopravních kontrolách však budou policisté tuto problematiku řešit formou prevence. „Budeme upozorňovat na novelu zákona a na to, že by bylo vhodné pneumatiky přezout s tím, že by pak sníh mohl řidiče překvapit,“ informuje tisková mluvčí policie Marie Pivková.

Anketa: Jak jste na to vy? Už máte přezuto?

Jaroslav Roubal, 64 let, Chomutov
Mám. Už čtrnáct dní. Přezouvám odjakživa každé auto kvůli bezpečnosti.

Jiřina Fillingerová, 60 let, Údlice
Mám přezuto. Čtrnáct dní už určitě. Mám dokonce zcela nové gumy. Dělám to kvůli bezpečnosti.

Martin Buřič, 31 let, Kadaň
Jedno auto už máme přezuté na zimu a v druhém v zimě nejezdíme. Přezouvali jsme minulý týden. Přezouváme pravidelně každý rok.

Eva Bohuslavická, 27 let, Chomutov

Přezouvali jsme už před čtrnácti dny. Děláme to kvůli bezpečnosti. Dopředu jezdíme do servisu proto, abychom se vyhnuli návalu lidí.

Máte přezuto i vy? Hlasujte v anketě vpravo nebo připište svůj názor do diskuze.