Dárek za dvanáct stovek. Pro doprovod další dárek jako bonus. A ještě hra o sto tisíc korun v hotovosti. To jsou lákadla, na které zve společnost Astena Group dopisem lidi z Chomutova (dopis najdete dole). Dušuje se v něm, že nejde o prodejní akci, přesto vše napovídá opaku. Podle všeho je to další akce „šmejdů".

Tak se přezdívá prodejcům předražených sad nádobí, parních čističů a dalšího zboží, kteří si osvojili stejně tak obratné jako špinavé metody, jak vymámit desítky tisíc od důchodců. Předváděcí akci pořádají v úterý ráno v Hotelu Český dům v Lipské ulici.

Jedním z pozvaných je i 67letý Chomutovan (jeho jméno redakce zná). Jak se dostali k jeho adrese a telefonnímu číslu, netuší. „Prostě mi před časem zavolali, pak znovu a teď jsem dostal pozvánku," uvedl penzista. „Nejdřív jsem to chtěl hned hodit do koše, ale vlastně bydlím nedaleko, tak se možná zajdu podívat, jak to tam vypadá," uvažuje. Dopředu je rozhodnutý, že se k ničemu nezaváže. „Je to chytačka na prachy. Ujít to může jen někomu, kdo si pozvánku pořádně nepřečte nebo o tom nepřemýšlí," uzavřel.

Stále se ale najde dost seniorů, kteří se těší na slibované výhody. A mohou naletět. Pod pozvánkou je totiž podepsaná společnost Astena group s. r. o. Jihlava. Jejím statutárním orgánem je Josef Grznár, který zastává funkci jednatele ještě v další společnosti, zaměřené na předváděcí akce. Na obě chodí stížnosti od zákazníků, kteří si přejí odstoupit od smlouvy.

„Spotřebitelům se nedaří s jejími pracovníky spojit. Na adrese sídla není nikdo k zastižení a provozovnu uvedenou ve smlouvách úřady neevidují. Zásilky nepřebírá a vše se vrací zpět odesilatelům," varuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu, který vydává nezávislé testy kvality zboží. A nejde o zanedbatelné sumy, kupní ceny jsou v řádech deseti tisíců.

Největším problémem je, že prodejci na seniory tlačí, aby zaplatili na místě v hotovosti. Kdo se obchodu nechce zúčastnit, bývá potupně vyveden. Mnozí se tak nechají zlomit a rodiny před Vánoci řeší zapeklité situace předlužených rodičů či prarodičů.

Jelikož pozvánky chodí do schránek jen přímým účastníkům, není snadné se o akcích dozvědět. O té dnešní nevědělo ani vedení města. „Pokud se ale prokáže porušení zákona, budeme první, kdo na to upozorní," ubezpečil primátor Daniel Černý. Podezřelé akce monitoruje ve spolupráci se živnostenským úřadem také policie.

Dopis, který chodí Chomutovákům do schránek láká na dárky a bonusy. Podle všeho jde o prodejní akci 'šmejdů'.