„Přijďte se podívat, zda opozice zabrání některým snahám vládnoucí koalice. Čekají vás nevšední zážitky a napínavé chvíle.” Nezvyklou „pozvánku” na zasedání chomutovského zastupitelstva rozeslala opoziční Strana zelených. Podle ní předkládá vedení města do pondělního jednání hned několik kontroverzních bodů.

Znovu Katumba, znovu McDonald

Jedním z těch hlavních bude další snaha koalice prodat pozemek naproti Bille firmě Katumba, která tu chce postavit McDonald. A to přesto, že už několikrát hlasování uvízlo na mrtvém bodě. Mimo jiné, když chtěla Katumba prodloužit smlouvu o budoucí smlouvě. I právníci se teď přou, zda město musí s firmou ještě jednat nebo může s pozemky nakládat volně.

Jenže rozhodující budou hlasy zastupitelů a nikoli názory právníků. A koalici v případě McDonaldu vždy minimálně jeden hlas chyběl - Milan Märc (Severočeši.cz) se už dříve nechal slyšet, že McDonald na tomto místě nepodpoří. Nezměnilo se něco od té doby? „Sám jsem rád, že nezměnilo,” reagoval včera na dotaz Chomutovského deníku Märc. „Stále jsem tvrdohlavý, tento návrh nepodpořím.”

Pokud by vedení města opravdu chtělo pozemky za každou cenu prodat, muselo by získat nějakého zastupitele z opozičních řad. Má něco takového v plánu? To se uvidí v pondělí.

Hazard, notebooky a další

Jenže sporných věcí je na programu víc. Přestože předvánoční zastupitelstva bývají většinou krátká a slavnostnější, tohle bude spíše ostré.

Straně zelených se nelíbí třeba nová vyhláška o regulaci automatů. Ta totiž předpokládá, že sice zruší všechny herny ve městě, ale zároveň na první půlrok příštího roku vymezí čtyři přesná místa, kde je bude možné provozovat. A to v „podkově” na Palackého ulici, v krytu za sportovní halou, na Zahradní u Tipu a v Sokolské ulici (u Kadaňské). Je to reakce na překotný vývoj v poslanecké sněmovně, kde zákon o loteriích provází také zmatky, nejasné výklady a protesty.

Upozorňují také na nákup notebooků pro zastupitele, softwaru a dalších elektronických systémů v celkové výši 3,5 milionu korun či na převod pozemků v centru pod firmu Chomutovská bytová.

Zasedání zastupitelstva se koná v pondělí 19. prosince od 9 hodin v zasedacím sále staré radnice na náměstí 1.máje.