Asfaltovat uprostřed mrazivého dne, na povrch plný sněhových námraz a nečistot? Člověk nemusí být odborník, aby ho takový pohled nezarazil. A několik Jirkováků opravdu zarazil, stavební firma Herkul totiž přesně takhle minulý týden pokládala základní vrstvu chodníku pod sídlištěm Na Borku.

„Venku sněží, teplota vzduchu pod nulou, teplota podkladu ještě níž. Tohle už nemá se stavařinou nic společného. Za to by měl někdo pořádně dostat přes prsty,“ rozčiluje se jeden z kritiků, který na fóru Jirkova vystupuje jako doktor Antabus. Sám počínání firmy fotil a snímky zveřejnil právě na webu města.

Chomutovský deník byl na místě a firma ve středu dopoledne opravdu pokládala spodní vrstvu asfaltu. A co je zvláštní – nevěděli to ani úředníci radnice, kteří mají stavbu na starosti. „Taky nás to překvapilo, nebylo to dohodnuté,“ potvrdil Milan Reiner, vedoucí odboru majetku města a útvaru investic.

Jeho podřízená Martina Cermanová, která má na starosti přímo tuto stavbu, jeho slova doplnila s tím, že firma radnici informovala až dodatečně a předložila i povolení. „Od firmy, která nám zajišťuje technický dozor na stavbě, měli ve středu a čtvrtek práce povolené,“ uvedla Cermanová s tím, že podle firmy byly teploty pro pokládání asfaltu vhodné.

S tím ale nesouhlasí kritici z řad Jirkováků, podle kterých bylo až minus čtyři. A dokonce i zmíněný vedoucí odboru je jiného názoru. „Myslím, že si trochu zavařili, my máme potvrzené jiné teploty, než uvádějí,“ řekl Chomutovskému deníku Reiner.

Každopádně v pátek stroje ze stavby zmizely. „Teploty klesly a na další dny byly také hlášené mrazy, takže jsme stavbu zastavili,“ uvedla k tomu Cermanová.

Právě o teploty zřejmě půjde i při případné reklamaci. Podle Cermanové má firma papírově všechno v pořádku, podle Reinera ale bude muset teprve dokázat, že bylo všechno v pořádku. „K tomu bude potřeba geolog, projektant… Není to tak jednoduché. Každopádně buď vše doloží nebo budou muset asfalt odstranit.“