Vypadá mírumilovně, když si tak pozvolna teče kamenným korytem. Také jí není mnoho. Jsou místa, kde by člověk v Chomutovce sotva namočil kotníky. Je to ale dvacet let, kdy se tato říčka projevila jako běsnící živel. Na zaplavené sklepy, domy a vesnice odříznuté od okolí vzpomíná velká část obyvatel Chomutovska včetně Údlic, které živel zasáhl se zvlášť velkou energií.

Grafika. 20 let od povodníZdroj: Deník„Řeka nám zaplavila celý dům. Byl nově postavený, kolaudovali jsme čtyři roky před povodní,“ ohlédl se za srpnovými povodněmi roku 2002 Josef Novotný. „V celém přízemí jsme měli vodu do výšky patnácti centimetrů, takže jsme chodili v holínkách. Rodiče na tom byli ještě hůř, měli jí až po radiátory. Sahala půl metru vysoko,“ zavzpomínal.

Dvoudenní liják

Povodně přišly po dvoudenním lijáku. Nejhůře bylo v Otvicích, Nezabylicích, Bílencích, Škrli a právě v Údlicích. Voda tam zalila náves a hnala se po silnicích. Překvapila hlavně domkaře v ulici Kamenná cesta, kde se Chomutovka esovitě stáčí, břeh ovšem nevydržel nápor a utrhl se. Voda zalila domy a cestu si razila zahradami až k místnímu koupališti. Hladina bazénu se tak spojila s tou říční.

„Voda se nám hnala zahradou. Byl to hrozný pocit, který se mi vrací, když si prohlížím fotky,“ popsal Vladimír Havránek. Jeho dům naštěstí zůstal ušetřený, zatopený byl jen sklep. Jít do práce ale nepřipadalo v úvahu. „My měli na zahradě jen deset centimetrů, ale na ulici pod hlavní silnicí bylo kolem půl metru vody. Proud trhal asfalt a o kus dál odnesl i auto, které bylo zaparkované v ulici,“ doplnil.

Povodně v roce 2002 v Ústeckém kraji.
Labe na 12 metrech, 2 mrtví, 79 zasažených obcí. Velká voda řádila před 20 lety

Než se vodohospodářům podařilo utržený břeh provizorně vyspravit, uběhly tři dny. Jako „záplata“ posloužily desítky pytlů s pískem. Při odstraňování povodňových škod Povodí Ohře v dalších letech zainvestovalo do opevnění koryta Chomutovky, které je teď v celém úseku od Chomutova po Údlice jednolité. Kámen a beton zpevnil dno, opěrné zdi a místy je dláždění i ve svazích.

„Koryto by tedy mělo vydržet víc než to předešlé, protože je stabilizované a hladší,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Kapacita koryta se ale nezměnila. Vodohospodáři ji nemohli navýšit kvůli mostům v majetku města, kraje a státu, do nichž nemohli sáhnout.

Komplexní řešení

Posledních několik let ovšem pracují na protipovodňových opatřeních města Chomutova a Údlic na Chomutovce. „Zatím je připravena část Chomutova. Z našeho pohledu je ale potřeba řešit celou oblast komplexně, aby zrychlený odtok vody neškodil v Údlicích,“ poznamenal mluvčí. „Potřebujeme vodu někde zadržet – v úvahu připadá oblast ulice Dukelské, kde jsou propadliny po důlní činnosti, které by se pro tyto účely hodily. Voda by se tam rozlila a do Údlic by nepokračovala s takovou energií a v takovém množství,“ doplnil Svejkovský.

Dolní část Hory Svaté Kateřiny během povodně v srpnu 2002.
Povodeň překazila otevření hospůdky ve vagónu. Z potůčku byla divoká řeka

Srpnové povodně začaly před dvaceti lety v pondělí 12. srpna. Než se všechny toky vrátily do svých koryt a začaly vysychat rybníky v polích, utekl více než týden. Postiženo bylo několik vesnic včetně částí hor. Divoká voda, která se hrnula do Bezručova údolí, utrhla kus asfaltové cesty. Vzniklé průrvy měly v několika místech hloubku až dva metry. V Jirkově byly krizovými místy ulice Osvobození, Chomutovská, Palackého a prostor od sídla Podniku služeb k Březenci, protože se rozvodnil přivaděč. V Kadani se vylil z břehů Prunéřovský potok a zaplavil koupaliště. Voda stékala až na parkoviště prunéřovské dvojky.

Celkové škody dosahovaly desítek milionů korun. Obyvatelé Chomutovska se přesto zapojili do humanitární pomoci, aby pomohli ještě postiženějším oblastem Ústeckého kraje. První várka pomoci směřovala na Litoměřicko.

20 let od povodní v Ústeckém kraji
Co se dočtete v Deníku:

Pátek 12. srpna
Labe na 12 metrech, 2 mrtví, 79 zasažených obcí. Velká voda řádila před 20 lety
Velká voda přišla z Krušných hor: Povodeň překazila otevření hospůdky ve vagónu. Z potůčku byla divoká řeka
Na řeku Chomutovku, která se prohnala domy, v Údlicích vzpomínají i po 20 letech

Sobota 13. srpna
Voda do Dubí přišla z hor. Strach umocňoval zvuk kamení, které se valily potokem
Jezná z Masarykova zdymadla: O povodních lidé dlouho nevěřili, že je to zaplaví
Příběh pana Capoucha z Dolních Zálezel, který přišel o dům
Povodeň v Ústí nad Labem den po dni - na snímcích Františka Ročka

Neděle 14. srpna
Povodeň Píšťany zničila, ale také jim pomohla k zavedení plynu a kanalizace
Vypadalo to jako po válce, vzpomíná na povodně 2002 fotograf Karel Pech
Povodeň v Ústí nad Labem na srovnávacích snímcích z roku 2002, 2012 a 2022

Pondělí 15. srpna
Ženě praskla voda, zrovna když jí bylo nejvíc i u nás, vzpomíná táta „plaváčků“ 
Oběti povodní. Voda strhla muže z lávky, další zemřel při odstřelu lodě na Labi
Lodě na odstřel – velké nebezpečí pro mosty znamenaly utržené lodě

Úterý 16. srpna
Protipovodňová opatření – co se udělalo, co naopak ještě ne
Píšťany v roce 2002 zaplavila voda. O 11 let později už je chránil val
Místo, kudy tekla voda do Velkých Žernosek je po 20 letech stále nezabezpečené 
Benzín, skříně, pípa i misály. Rabovači během záplav brali, co se dalo
Rozhovor s fotografem Petrem Berounským, který vydal o povodních knihu

Středa 17. srpna
Lachtan Gaston se stal jedním ze symbolů povodní, svou cestu Labem ale nepřežil 
• Protipovodňové stavby jsou připraveny ochránit obce před velkou vodou
Příběh zatopené rodiny z Těchlovic – voda stoupala hlavně v noci
Reportáž: Jak se po povodni vrátil do Dolních Zálezel normální život
Povodňové značky pomáhají udržovat historickou paměť
Neochota, nedbalost, lajdáctví, vzpomíná na povodně v Terezíně vojenský historik

Čtvrtek 18. srpna
Nejtragičtější byly okamžiky při úklidu následků povodní, říká fotograf Deníku