Povodí Ohře hodnotí letošní rok zatím jako suchý. Nedostatek vláhy je v půdě, málo vody je v potocích a řekách. Povodí, které se za padesát let existence vyrovnávalo s povodněmi, následky těžby uhlí i neodsířených tepelných elektráren, diskutuje o stavbě další nádrže s ministerstvem obrany. Novinářům to ve čtvrtek řekl ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma.

„Vodní nádrže jsou naplněny poměrně dobře, více než ve stejném období loňského roku," uvedl. Přesto je vody v potocích a řekách málo, nedostatek vláhy je v půdě. Může za to nadprůměrně teplá zima. „Sněhovou pokrývku jsme si užívali pouze krátce a v posledním období je zřetelný nedostatek výrazných srážek. Období od začátku roku až dosud je srážkově průměrné, ale hydrologický vývoj je hodnocen již jako podprůměrný," řekl Nedoma.

Loni Povodí Ohře omezilo odběry vody pro zahrádkáře. „Nedostatek vody ale díky nádržím rozhodně nehrozí," řekl Nedoma. Suchem se zabývá i vláda. „Povodně a sucho jsou extrémy, které v takové míře a četnosti nemuseli řešit naši předkové," řekl Nedoma. „Dojde k novelizaci vodního zákona, kde budou pojmenovány stupně sucha a jeho zvládání," doplnil ředitel.

Povodí Ohře připravuje na svém území projekt k nádrži Hlubocká pila ve vojenském újezdu Hradiště na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje. „To je zatím takové kontroverzní téma, bude se tomu muset věnovat ještě obrana státu vzhledem k jiným potřebám společnosti," řekl ředitel povodí, které se rozkládá na ploše 9518 kilometrů čtverečních a zahrnuje 6914 kilometrů vodních toků a 77 vodních nádrží. Pomoci zvládat sucho může i výsadba lesních porostů v Krušných horách.