„Já jsem na něj narazila v koupelně. Myslela jsem, že omdlím,“ popisuje svoji zkušenost jedna žena z Chomutova, která si ale nepřeje zveřejnit jméno, aby ji lidé nepomlouvali, že bydlí v nepořádku. Žije totiž v normálním panelákovém bytě.
Chomutov je zatím v klidu
Zkušenost Chomutovačky je ale asi spíše ojedinělá, městský úřad nemá informace o tom, že by se potkané nějak zvlášť přemnožili. „V Chomutově není zaznamenáno přemnožení potkanů. Příslušní odborníci monitorují situaci, zvláště v lokalitách, kde byl v minulosti zaznamenaný zvýšený počet těchto hlodavců. Na základě pravidelného sledování a podnětů občanů dochází k průběžné deratizaci, která by měla přemnožení předcházet,“ uvádí tisková mluvčí Chomutova Šárka Schönová.
Zcela opačnou zkušenost ale zažívají obyvatelé Klášterce nad Ohří. Tam jsou potkanů spousty a jsou vidět. Podle městského úřadu je situace doslova kritická. „Nejhorší situace je v oblasti kolem obchodního domu Tesco, v ulicích Školní, Královéhradecká, na Novém sídlišti a dále v ulicích 17. listopadu, Lesní, ale i na dalších místech města,“ píše se na webu města.
Potkani lezou až do bytů
V Klášterci evidují i případy, kdy se potkan z kanalizace dostal až do bytů.
To, že se hlodavec dostane klidně do nejvyšších pater domu, není nic neobvyklého. „Opravdu není výjimkou, když nám volá vyplašená dáma ze šestého patra činžáku, že ze záchodové mísy na ni vyskočil potkan, jsou totiž výborní plavci a šplhavci,“ potvrzuje deratizátor Oldřich Bubrinka.
V Klášterci se kvůli přemnožení potkanů rozhodli zakročit vehementně – nařídí plošnou deratizaci. Ta se dotkne obyvatel 78 ulic, kteří musejí na vlastní náklady sehnat deratizátora a nechat je naklást pasti.
O provedených opatřeních pak musejí informovat klášterecký městský úřad, jinak jim hrozí pokuta. Podle úředníků se náklady na jeden vchod pohybují od 250 do tisíce korun.
Termín plánované deratizace je od 25. dubna do 27. května, seznam ulic nejdou občané na internetových stránkách města.
Krmí je sami obyvatelé
Potkani, kteří žijí hlavně v kanalizaci, mohou být přenašeči mnoha nebezpečných chorob. Ve městech si je živí lidé „sami“, například splachováním zbytků jídla do záchodu. Potkani rovněž neodolají ani poházeným odpadkům u popelnic nebo různě v křovích.