Postupte si dál, je tam místo! Takovou větu slyší cestující často, hlavně od těch, co se snaží do nacpaného trolejbusu dostat.

Nyní ale v MHD jezdí oficiální asistenti, kteří vyzývají lidi, aby si postoupili dál a uvolnili tak místo. „My jim tedy říkáme spíš stevardi, než asistenti. Testujeme je od pátku, ještě pár dní budou jezdit,“ říká šéf divize MHD dopravního podniku Martin Lédl.

Dodává, že je dopravní podnik na zkoušku nasadil na nejvytíženější spoje. „Ty jezdí v ranní a odpolední špičce,“ dodává Lédl. Stevardi jezdí hlavně na lince číslo 30, která jezdí mezi Chomutovem a Jirkovem.

Od brigádníků v reflexních vestách s logem si dopravní podnik slibuje, že zajistí plné využití nejvyužívanějších spojů. A jak se jim to zatím daří? „Je to čerstvá věc, ale věříme, že to efekt mít bude,“ uvádí Martin Lédl z DPCHJ.

O tom, že by stevardi jezdili v každé lince nebo byli nasazeni plošně, dopravní podnik neuvažuje. Těžko by totiž tolik lidí zaplatil. Pokud se ale osvědčí, lidé se s nimi budou setkávat dál.

Myslíte si, že novinka pomůže k lepšímu cestování? Přidejte svůj názor v diskuzi.

„Ty máš pěknou vestičku“
Se stevardy jsem jel dvakrát. Včera ráno před 8 byli dva, každý u jedněch dveří. Trolejbus nebyl úplně plný, takže tolik práce neměli. Cestující ale zřejmě i díky nim stáli v trolejbuse celkem rovnoměrně. Nejtěžším úkolem mladých kluků ve vestách tak bylo odolat narážkám puberťáků – školáků. V půl třetí odpoledne ale byla 30 do Jirkova na Palackého už tak narvaná, že by nepomohlo ani sto stevardů. „To si máme vlízt na střechu?“ glosoval to cestující. Mnozí zůstali venku.