V humorně laděném českém filmu Postřižiny přicházeli psi o ocasy a ženy, včetně hlavní hrdinky Maryšky, zkracovaly sukně i vlasy. V Chomutově se krátí hlavně názvy. Kromě knihovny se zjednodušení dočkal i Podkrušnohorský zoopark Chomutov. Městská příspěvková organizace se nově prezentuje jako Zoopark Chomutov.

Změna je logickým vyústěním řady jiných změn. V létě totiž zoopark v čele s ředitelkou Věrou Fryčovou představil kompletně nový vizuál a logo. „Používali jsme dlouhý název, ačkoli jsme měli nové logo, což nebylo ideální,“ nastínila ředitelka. „Navíc o nás stejně lidé mluví jako o zooparku. To je mimochodem také název, který léta můžeme využívat v rámci mezinárodních styků,“ vysvětlila Fryčová, proč se vedení rozhodlo název zkrátit. Změnu posvětilo chomutovské zastupitelstvo a platí od 21. prosince.

Za 43 let své existence jde už o čtvrtý název. Generace Husákových dětí má v paměti Lesopark Chomutov, kterým bylo možné procházet bez placení. Později byl přejmenovaný na Podkrušnohorský park kultury a oddechu a na konci 80. let ho změnili na Podkrušnohorský zoopark Chomutov. Za poslední rok, kdy ho vede ředitelka Věra Fryčová, došlo k zásadním organizačním změnám a také kompletní přeměně image, která je modernější a hravější.

Některé změny jsou pozorovatelné i uvnitř. Areál je na hlavních tazích mezi oběma branami prosvícený novým veřejným osvětlením, které má modul pro dálkové ovládání. Kromě toho, že nahradilo zastaralé lampy, je možné ho podle potřeby tlumit a dá se měnit i zbarvení. Do budoucna tedy může být kreativním pomocníkem při nočních prohlídkách.

Rosomáci a medvědi chtěli na výlet

Nové jsou přístřešky u koní i přívod vody do velbloudího výběhu. Expozice rosomáků je vybavená podhrabovými stěnami, aby se zvířata nedostala ven.

Zaopatřený je také medvědí výběh, kde se chlupáči podhrabali a brlohy si vytvořili až za hranicí výběhů. Ty bylo potřeba zalít betonem. „Dokončujeme také expozici charz žlutohrdlých s vyhlídkou, vyhradili jsme pro ni kus zalesněného svahu. Stavebně se dokončuje, chybí jen dotvoření jezírka,“ uvedla ředitelka, která věří, že díky tomu bude zoopark o něco bližší dětem. „Vše je zde rozlehlé a zvířata pro návštěvníky mnohdy vzdálená, výjimkou jsou například poníci, ovce, kozy a podobně. Charzy nabídnou něco jiného, jsou to hravá zvířátka, která děti určitě zabaví,“ myslí si.

Nové jsou i turnikety u obou vstupních bran, které mají zajistit rychlejší odbavení, přesnější zaznamenání počtu návštěvníků a také zabránit tomu, aby lidé pronikali dovnitř bez placení. Do začátku sezony budou u většiny zvířat také nové informační tabule a jiné budou i webové stránky.

V blízké budoucnosti by v zooparku mohla vzniknout nová expozice pro tuleně. „Studii jsme si nechali zpracovat od odborníků, kteří vytvořili indonéskou džungli v pražské zoo,“ prozradila ředitelka. Nezbytná je, pokud má zoopark pokračovat v odchovech, do současné není možné další tuleně umístit. Jestli a kdy expozice za miliony vznikne, ale bude na politické reprezentaci města.

Samozřejmostí je, že i letos některá zvířata přibudou. „Po zimování umístíme do expozice plazů šírohlavce východní a po dokončení rekonstrukce zázemí pro rosomáky plánujeme dovézt nová zvířata,“ zmínil chovatel Miroslav Brtnický.

V chomutovském zooparku, který je nejmladší a nejrozsáhlejší zoo v Česku, chovají 1070 zvířat 159 druhů. Během loňského roku ho navštívilo 215 917 lidí, rok předtím 219 177.