Blatenská, přechod i obchvat

Ing. Jan Kadlec se narodil v roce 1934 v Chomutově, před obsazením Sudet odešel s rodiči do Prahy, odkud se po skončení 2. světové války do Chomutova vrátil a po ukončení studia na Vysoké škole železniční zde pracoval na železnici, v hornictví a později ve státní správě a dalších dopravních firmách. Zde se výraznou měrou zasloužil o zlepšení dopravní situace v Chomutově, podílel se na významných dopravních stavbách i výstavbě hraničního přechodu do Německa. S jeho prací se tak setkávají nejen chomutovští v podstatě každý den – má za kontě například vybudování provizorního podjezdu s obousměrným provozem v Blatenské ulici vedle stávajícího úzkého (ten zůstal pouze pro chodce). Za vyřešení tohoto problému obdržel v roce 1974 Čestné uznání od BESIPu Praha. Tím začala rozsáhlá výstavba dopravních staveb v Chomutově. Byly to například stavby „Přeložka tratě ČSD Třebušice – Chomutov" a „Křížení silnic I/7 a 1/13 v Chomutově". Na těchto stavbách se podílel již jako pracovník Staveb silnic a železnic Karlovy Vary ve funkci technického náměstka. Podílel se na stavbě hraničního přechodu na silnici I/7 Hora svatého Šebestiána (1978), kde řídil kontrolní dny a působil jako tlumočník. V letech 1990 – 1991 zastával funkci vedoucího střediska SSŽ v Chomutově, odpovídal za dokončení jihozápadního obchvatu Chomutova a dokončení všech dopravních staveb v Chomutově v jejich závěrečné fázi.

Ani v důchodu neztratil nic ze své energie. Působil jako tlumočník, vedl u nás kurzy německého jazyka a naopak i českého jazyka v sousedním Sasku. V mládí hrál v Chomutově hokej, později působil jako rozhodčí a funkcionář v tomto sportu. Věnoval se i hudbě – hrál na saxofon a klarinet, do roku 2005 hrál v Big Bandu Zdenka Tölga. Publikoval články nejen s dopravní tematikou z města a okolí, ale je také autorem knihy Zaniklá železniční trať Křimov – Reitzenhain a Z historie swingové a taneční hudby v Chomutově. Dle vlastních slov je tělem i duší Chomutovan.

Pamětní plaketa

Jeho přínos ocenil i primátor Jan Mareš. „Vážíme si osobností, které jsou významným způsobem spojené s naším městem, zapsali se do jeho dějin a dobře jej reprezentují navenek," řekl. Oceněný Jan Kadlec se zároveň zapsal do pamětní knihy města, převzal spolu s pamětním listem i plaketu a květinu.

Cena Jiřího Popela z Lobkovic, pojmenovaná po nejznámější chomutovské historické osobnosti Království českého, významném českém šlechtici a nejvyšším hofmistrovi, je od roku 2005 udělována Chomutovským magistrátem. Dostává ji žijící či nežijící osobnost, která se v různých oblastech veřejného života zasloužila o šíření dobrého jména města za jeho hranicemi nebo svojí činností ovlivnila veřejný život ve městě. Mezi oceněné tak patří například Jiří Roth – oblíbený pedagog, uznávaný znalec přírody, ale i Milan Kindl, právník, který figuroval v kauze spojené s udělováním diplomů na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni.