Je to jediná pošta v ČR, kde se dá otisk razítka s valentýnským motivem získat. Podobně jako například před vánočními svátky ježíškovské razítko na Božím Daru nebo na jaře velikonoční v Kraslicích. Všimněte si prosím příhodných názvů vybraných obcí.

„K dnešnímu dni jsem orazítkovala kolem 650 dopisů a pohlednic. Vypadá to sice jako pěkné číslo, ale zájem je rok od roku mírně nižší a nižší,“ říká Andrea Holátková, vedoucí pošty v Milostíně, při naší páteční návštěvě.

Tradice valentýnského razítka v Milostíně byla zavedena v roce 2002. Andrea Holátková razítkuje až od roku 2006 a jen za tu dobu orazítkovala už více než deset tisíc psaníček se zamilovanými vzkazy. „V jedné ze sezón jich bylo i přes tři tisíce za rok,“ vzpomíná Andrea Holátková, která pro poštu vede přesnou evidenci.

Po speciálním razítku, jehož podoba se každý rok mění, touží i sběratelé, a to dokonce i z velikých dálek. „Letos přišly žádosti o razítko například z Bangladéše, Ukrajiny, hodně také z Ruska a ze Slovenska. Nejvzdálenější zájemce byl z Koreje,“ upřesnila Andrea Holátková.

Podoba razítka je letos ve tvaru srdíčka, ve kterém je nápis „Sv. Valentýn“. Nad srdíčkem jsou pak dva nápisy: datum a Milostín. Autorkou letošního razítka je akademická malířka Marina Richterová. (el, ho)