Chomutovský deník přináší přehled všech porevolučních starostů Chomutova s krátkou charakteristikou jejich volebního období. Někteří na naši prosbu přidali i doporučení pro budoucího muže či ženu v čele města. Odpovídali ještě před volbami.

1990 - 1992

Karel Mrázek, starosta 1990 - 1992.Karel Mrázek – Za vlády prvního porevolučního starosty Chomutova se řešily hlavně události, které přinesl pád komunismu. Přejmenovalo se několik ulic, proběhla malá privatizace, město zřídilo městskou policii. V říjnu 1992 zastupitelstvo Mrázka odvolalo. Později čelil trestnímu oznámení, že se v roce 1990 v rozporu s usnesením rady tehdejšího městského národního výboru úmyslně přičinil o prodej městského domu na náměstí konsorciu Zelený dům, jehož byl sám členem. Trestní oznámení vůči sobě označil Mrázek za akt politických odpůrců, kteří stáli i za jeho odvoláním z funkce starosty v roce 1992. Soud ho obvinění zprostil.

Co doporučuje budoucímu primátorovi: Naslouchat nejen svým spolustraníkům, ale všem. Poučovat se ze svých chyb. A myslet na to, že post primátora není zlaté koryto, ale možnost zlepšit město.

1992 – 1998

Bohumil Bocian (nezávislý, později ČSSD), starosta 1992 - 1998.Bohumil Bocian (nezávislý, později ČSSD) – Nejprve kandidoval jako nezávislý za ČSSD, později se stal členem strany. Za jeho vlády pokračoval ve městě rozmach obchodu, který přinesl přechod od socialismu ke kapitalismu. Vzrostl počet benzinových stanic, vyrostly tu nové supermarkety, otevřeny byly nové pobočky pošt. V Chomutově začaly jezdit trolejbusy, městská policie zprovoznila kamerový systém. Dnes pracuje v Regionální rozvojové agentuře Ústeckého kraje jako ředitel odboru rozvojových programů.

Co doporučuje budoucímu primátorovi: Do městské rady vybrat a prosadit lidi se zájmem o rozvoj našeho města, o věci společné, vyhnout se lidem preferujícím zájmy vlastní. Nenechat se ovlivňovat lobisty za kohokoli, mít jasný cíl. Hledat intenzivně zdroje pro rozvojové projekty i mimo rozpočet města. Podporovat příchod investorů do města, přinášejících s sebou nejen finance ale i znalosti a zaměstnanost v perspektivních oborech s vysokým stupněm přidané hodnoty. Hledat spojence k prosazování zájmů města v okolních obcích a městech v okrese Chomutov a v Ústeckém kraji. A hlavně, neztrácet optimismus a dobrou náladu, když se věci nedaří.

1998 – 2002

Alexandr Novák (ODS), starosta 1998 - 2002.Alexandr Novák (ODS) – Město se za jeho působení v čele Chomutova soustředilo na ekonomickou stabilitu a investice. Nastal velký rozmach průmyslových zón, město začalo nájemníkům prodávat obecní byty. Ale také se zavřela jedna škola. Dodnes je však Alexandr Novák spojený s jinými věcmi, které měly v této době svůj počátek. Vyrostl ve vlivného severočeského „kmotra" ODS, který ovlivňoval i celostátní politiku a jehož vliv stoupal až do dob rozdělování evropských dotací. Nadále ovlivňoval (možná i ovládal) politické i podnikatelské prostředí v Chomutově. Pak ho ale dostihla kauza z dob jeho starostování - soud ho poslal na čtyři roky do vězení za přijetí úplatku při prodeji městských akcií. V současné době je stále ve výkonu trestu.

2002 – 2010

Ivana Řápková (ODS), starostka/primátorka 2002 - 2010.Ivana Řápková (ODS) – Pod její taktovkou Chomutov dál lákal investory do svých průmyslových zón, vznikly dokonce nové. Dokončena byla také privatizace městských bytů, město bylo v dobré ekonomické kondici a získalo titul „statutární". Později získalo rekordní miliardovou dotaci od Evropské unie, za kterou postavilo na Zadních Vinohradech velký sportovně rekreační areál. Ale dodnes je podobně jako její předchůdce známá něčím jiným. Místní veřejnost si popudila, když odvolala oblíbeného ředitele zooparku Přemysla Rabase, za její vlády došlo také ke kontroverznímu pronájmu Kamencového jezera na 50 let. Svým pozdějším tvrdým postojem proti nepřizpůsobivým (exekuce dávek apod.) si vysloužila podporu mnoha lidí a kritiku od neziskových společností. Stala se poslankyní, v předčasných volbách nekandidovala. Je poradkyní senátora Jaroslava Zemana za ODS a živí se jako ekonomická a daňová poradkyně.

Ivanu Řápkovou se Chomutovskému deníku nepodařilo zastihnout, na telefonáty ani SMS nereagovala.

2010 – 2014

Jan Mareš (ČSSD), primátor 2010 - dosud.Jan Mareš (ČSSD) – „Zdědil" město se vším dobrým i špatným, co v něm nastartovali jeho předchůdci. Velký areál na Zadních Vinohradech byl i přes nepříjemnosti okolo pozastavení dotací dokončen a slouží lidem, město je ekonomicky zdravé a vydělá na svůj provoz i na investice. Zároveň se ale vedení magistrátu nevyhnulo obvinění z lobbistických zájmů (prodej pozemků pro Hotel 99, tlak na vybudování McDonaldu u divadla, povolení jen dvou heren). Ke konci volebního období musel řešit hlavně stále rostoucí kriminalitu a také úplný zákaz heren, na který tlačila opozice. Post primátora ve volbách obhajuje.

Co doporučuje budoucímu primátorovi: Je těžké radit lídrům, kteří si myslí, že ví co a jak se má při řízení města udělat. Snad spíše jedno připomenutí: primátor je jen jeden v řadě, jeden ze zastupitelů. Tedy nejsem to já, ale jsme to my. My úředníci, my zastupitelé, my radní.