Urážky, falešné profily, „skandální" odhalení i tendenční články. To je druhá tvář boje před sobotními volbami.

Nejvíc se to valí na vítěze říjnových voleb, hnutí PRO Chomutov. A především jejich lídra Daniela Černého. Nejdál šel asi bulvární server extra.cz, který zveřejnil článek o tom, že Danielu Černému coby fotografovi aktů pózovaly i ženy, které hrály v lechtivých filmech. Celý text s titulkem o „pornostarostovi" byl silně tendenční.

Někomu jinému zase stálo za to založit speciální facebookovou stránku „Plán pro ČERNÝ Chomutov". Jde o parafrázi názvu programového prohlášení koalice PRO + ANO + KSČM, které se jmenuje „Plán pro lepší Chomutov". Jsou tu odkazy na články kritické k Černému a několik „odhalení" typu kolik mu platí organizace Člověk v tísni za nájem. Mimochodem stránku založil kdosi s nickem Temný rytíř (převzato z filmu Batman).

Další virtuální postava si dala jméno podle ryze české pohádkové postavy Kuba Dařbuján. Ten na Facebooku kritizuje i uráží opět hlavně PRO Chomutov a také lidi z iniciativy Nechceme žít v Palermu, které pravidelně označuje jako „huliče". Soudě dle názorů, vyjadřování i facebookových přátel jde o někoho blízkého k současnému vedení radnice. Mezi jeho přáteli převažují členové či příznivci ODS.

Strana Nový Sever nemá od povolebního vyjednávání PRO Chomutov také příliš v lásce. Ale své výtky k Danielu Černému nijak neskrývá. „Koho si fotí ve volných chvílích, je nám fuk. Že si nechal proplatit cca 50.000 Kč za několik hodin zastupitelské práce a říká: „nebudeme dělat užitečné idioty, prostě to vyfakturujeme", to už nám ale vadí. A že jeho hnutí PRO Chomutov zve na radnici komunisty, to nám vadí taky. A docela dost," píší na svém facebooku.

Také proto si Nový Sever rýpnul i reálnou fotografií, na které je plakát s mottem komunistů „srdce bije nalevo", přičemž nalevo jsou předvolební plakáty PRO Chomutov.

PRO: Jsme silní, tak na nás utočí…

A co na to lidé z hnutí? „Jsme rádi, když nás všichni berou jako nejsilnější opozici současné radnici," reagují na virtuální kritiku. Jak jinak, než na facebooku. „Asi znáte ten citát: nejdříve Vás ignorují, pak se Vám smějí, pak s Vámi bojují a pak vyhrajete."

Sami si také dokážou rýpnout, i když podobně jako Nový Sever spíš věcně. Například je pobavilo, že plakát PRO Chomutov visí (či visel) i ve výloze hotelu Royal, který je ovšem spojený spíše s Alexandrem Novákem a lidmi okolo něj. Nebo zveřejnili fotografii, kde je vedle sebe podomácku vytištěný plakátek zvoucí seniory z DPS Merkur na „setkání u kávy s ministryní v naší jídelně" a vedle toho oficiální předvolební pozvánka ČSSD na úplně stejnou akci.

Drží se stranou

Kdo se snaží stát stranou podobných virtuálních strkanic, je hlavně ANO 2011 a KSČM. Druhá jmenovaná strana si dokonce prohlášení „nepomlouváme ostatní strany" dala na plakáty jako jeden z důvodů, proč ji volit. Na druhou stranu právě tyto dvě strany virtuální sociální prostor tolik nevyužívají. Chomutovské ANO třeba facebookový profil ani nemá.

ČSSD a ODS se sice na svých stránkách věnují jen svým kampaním, především za ODS ale odvádí „špinavou práci" člověk schovaný za zmíněnou přezdívkou Kuba Dařbuján. Jeho příslušnost k občanským demokratům je patrná ze všech sdílení (kompletní kampaň ODS), blahopřání narozeninám od primátora Jana Mareše zase naznačuje, že ho zná i část ČSSD.

Vzhledem k množství urážlivých komentářů byla z rozhodnutí redakce kompletní diskuze smazána a zastavena.