Šetřit, kde se dá a prověřit, které příjmy by se daly posílit. Sestavování pokoronavirového rozpočtu pro příští rok stál Chomutov spoustu úsilí, přesto je schodkový, ačkoli technicky je sestavený jako vyrovnaný. Kvůli sníženému výnosu daní jde město do příštího roku s mankem 97 milionů korun. Aby nebylo ještě větší, pomohlo si řadou opatření. Jedním z nich je zvýšení poplatku za odpad z 500 na 600 korun za osobu a rok.


Rozpočtem města v příštím roce proteče 1,39 miliardy korun. Do této částky je započítaný i úvěr ve výši 200 milionů korun, který si město nedávno vzalo, aby mělo v nouzi nejvyšší z čeho platit rozvojové akce. Čistý rozpočet v příjmové stránce dosahuje 1,049 milionů korun, ve výdajové téměř o sto milionů více, pokrytý bude finančními přebytky z minulých let.

„Když se sešly požadavky organizací a odborů na rozpočet, byl velký přetlak výdajové stránky nad příjmovou. Deficit byl původně nějakých 273 milionu korun,“ upozornil ekonom města Jan Mareš. „Očistili jsme ale nějaká zbožná přání, museli jsme přistoupit k redukci výdajové stránky města jak provozní, tak investic a zamyslet se i nad příjmovou stránkou,“ dodal.

Kasino. Ilustrační foto.
Po tříhodinové názorové bitvě je rozhodnuto. Chomutov otevírá dveře hazardu

Důvodem je velký propad daní, který podle jeho slov v případě Chomutova dosahuje 75 milionů korun. Započítaný není případný další propad v souvislosti s balíčkem daňových opatření včetně zrušení superhrubé mzdy.

Proto město otáčí každou korunu. „Každou položku je třeba brát v úvahu a je to velmi bolestivý proces. Řešíme od prázdnin,  jak město bude fungovat,“ uvedl k tomu primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). „Rozsvěcíme o hodinu později, omezujeme blokové čištění, služby a komfort v tomto městě,“ doplnil.

Se schvalováním rozpočtu byly svázány body, které mají podpořit příjmovou stránku rozpočtu. Například kritizovaný dodatek antihazardní vyhlášky, počítající s návratem kasin do města, a také zvýšení poplatku za odpad z 500 korun za osobu a rok na 600 korun.

Požár bytu v Kadani.
Vyhořeli a žijí v azylu na hradě. Být na Vánoce doma, přejí si Kadaňané


"V pokoronovirové době má rozpočet města poměrně vážné problémy, i z tohoto důvodu navrhujeme zvýšení poplatku a podpořit příjmovou stránku rozpočtu města,“ zdůvodnil ekonom Mareš. „Navržená sazba ve výši 600 Kč za osobu a rok činní 50 Kč na měsíc, zhruba 1,64 korun za den, tedy méně než jeden rohlík,“ doplnil pro ilustraci. Celkové náklady za poplatníka vycházejí na 710 korun, takže i nadále bude město část nákladů dotovat. Zastupitelé zvýšení poplatku bez zádrhelů podpořili. Platit bude od ledna.


Na investice je pro příští rok vyčleněno 197 milionů korun. Tou nejvýznamnější bude obnova Kamencového jezera za 25 milionů, dopravní hřiště pohltí 17 milionů, další prostředky mají směřovat například do veřejné infrastruktury od veřejného osvětlení v sumě 15 milionů po opravy komunikací a počítáno je s hydroizolací chomutovského Aquasvěta.