Chomutované vstoupili do nového roku s dobrou zprávou. Za odpady nebudou platit dvojnásobnou částku, než dosud. Radní chtěli poplatek zvýšit, většina zastupitelů ale pro záměr nakonec nezvedla ruku. Jenže v rozpočtu už se s navýšením počítalo a teď v něm chybí peníze.

Chomutované ročně odvádějí za odpad pouhých 250 korun, přitom ale málokterý třídí smetí. Skutečné náklady na likvidaci odpadu tak odpovídají 619 korunám za osobu a rok, proto městu nezbývá než rozdíl vykrývat z jiných zdrojů, především z příjmů z daně z nemovitosti. „V roce 2016 takto zaplatilo 17,6 milionu korun," sečetl mluvčí magistrátu Jan Rödling.

Vedení města je si vědomo, že je zdražování nepopulární. „Také je ale známo, že nízká cena za odpad lidi nemotivuje k tomu, aby třídili odpad. Za všechno se platí," míní primátor Chomutova Marek Hrabáč, který hlasoval spolu s dalšími dvěma zastupiteli pro zvýšení na 480 korun. Proti bylo 13 zastupitelů a dalších 14 se zdrželo hlasování.

Vedení města donedávna drželo jednotnou linii a politici postupovali podle bodů koaliční dohody, mezi které patřila právě i snaha zvýšit poplatek za odpad tak, aby cena více odrážela realitu. Vše se změnilo po prosincovém „třesku" na radnici, kdy zastupitelé odstavili všechny radní z hnutí PRO Chomutov včetně tehdejšího primátora.

Mnozí z nich ve výsledku hlasovali proti návrhu zvýšit poplatek, anebo se zdrželi hlasování. Podobně se ale k věci postavili i další zastupitelé, přestože někteří z nich patřili jak k bývalé vládní koalici, tak i k té současné a dalo by se proto předpokládat, že původní záměr podpoří.

Z výsledku hlasování je primátor rozčarovaný. „V radě máme domluvené nějaké koaliční dohody a já je dodržuji. Je pro mě překvapením, jak ostatní hlasovali," vyslovil se Marek Hrabáč. „Když jsme to původně počítali a dávali dohromady, i při navrhovaném poplatku 480 korun bychom stále dopláceli poměrně velkou sumu," doplnil. Rozdíl mezi navrhovanými 480 korunami za odpad a skutečnými náklady, jež dosahují 619 korun totiž tvoří 13 milionů korun. „Takže teď máme v rozpočtu díru třináct milionů a musíme je někde najít, protože jsme předem počítali s navýšením," zkonstatoval primátor.