Novela zákona o odpadech a zvyšující se náklady za odpadové hospodářství tlačí města, aby zvyšovala roční poplatek za odpad. Přesto zastupitelé v Jirkově na středečním zasedání rozhodli, že ho nechají na 508 korunách, jako v uplynulých několika letech. A to přestože už v loňském roce vedení města pracovalo s myšlenkou zvýšit ho na tisíc korun. Což je zhruba částka, která odpovídá skutečným nákladům na obyvatele.

„Řešili jsme odpady i v rámci loňského rozpočtu, nicméně asi nikdo netušil, co se stane s covidem a co s energiemi či hypotékami,“ uvedla starostka Jirkova Darina Kováčová (ANO) v souvislosti se zdražováním na více frontách. „Podobně jako veřejnou dopravu, beru odpadové hospodářství jako službu lidem, byť jsem si vědoma, že se časem zvýšení poplatku neubráníme,“ doplnila.

Podle jejích slov by zvýšení poplatků v současné situaci znamenalo navýšení počtu neplatících. Jejich závazky vůči městu už tak dosahují zhruba deseti milionů korun, o které je úředníci upomínají. Po zákonných šesti letech pak věc předávají exekutorům.

Za Jirkovem vyroste za 2,5 miliardy špičkový závod na výrobu retraků. Takto bude území vypadat.
Za Jirkovem vyroste špičkový závod na výrobu retraků za 1,5 miliardy

Se zachováním poplatku nesouhlasilo několik zastupitelů z opozičních i koaličních politických stran a hnutí.

„Na radě jsme měli o problematice dlouhou diskuzi a došli jsme k tomu, že se letos hodně zdražuje a není optimální poplatek navýšit. Otázkou je, kdy to optimální bude,“ namítl koaliční zastupitel za hnutí ANO Jiří Šruma.

Josef Dušek z opozičního hnutí Náš Jirkov poukazoval na to, že se poplatek nepohnul více než deset let. „Náklady na odpadové hospodářství za tu dobu vzrostly dvojnásobně a doplatek, který má na bedrech město, čtyřnásobně, protože od občanů vybíráme stále stejně,“ namítl.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu v Chomutově. Archivní foto
Covid nabírá na síle, Chomutov se ale o Vánoce obrat nenechá

Michaela Jindráčková z opoziční strany ČSSD navrhovala, zda by nestálo za úvahu stáhnout velkoobjemové kontejnery, čímž by se náklady o něco snížily. Proti tomu ale stojí skutečnost, že si Jirkované stěžují na malou četnost této služby, stojí o posílení. Josef Šebek (Svobodní) proto navrhoval, aby se velkokapacitní kontejnery raději přistavovaly častěji oproti zvýšenému poplatku za odpad.

Při závěrečném hlasování však návrh na zachování poplatku za odpad podpořili všichni přítomní zastupitelé, ať už s ohledem na rozpočty jirkovských rodin či nechuť riskovat ztrátu politických bodů.