Dělala číšnici. Kvůli koronavirové krizi ale hospůdka zavřela a Jana Jakubcová přišla o práci, novou ve složité době zatím nenašla. „Měla jsem nějaké maličké rezervy, ale ty už také nejsou,“ říká matka dvou synů, se kterými žije sama.

Žena ze Žatce se dostala do finančních potíží. Musí platit za byt, energie, šatit děti. Sociální dávky a podpora v nezaměstnanosti tak tak stačí, moc peněz jí nezbývá. „Zažádala jsem proto o pomoc s potravinami. Moc nám to pomáhá,“ je vděčná. Podobných příběhů je v poslední době stále více, charitativní organizace v Ústeckém kraji potvrzují v koronavirové době obrovský zájem o potravinovou pomoc.

„Žádostí o potravinovou výpomoc máme teď mnohem více než dříve. Tak o padesát procent,“ potvrdila Štěpánka Kecková, šéfka Oblastní charity Česká Kamenice. Ta pomáhá desítkám klientů na Děčínsku.

Mnohem větší zájem potřebných o jídlo zdarma potvrzuje také Fara Liběšice.  „Poptávka po potravinové pomoci výrazně narostla. Určitě tak o čtyřicet procent oproti běžnému stavu,“ řekl liběšický farář Vilém Marek Štěpán.

Informace a kontakty
na potravinovou banku najdete na potravinovebanky.cz.

Na faře pomáhají zhruba sedmdesáti rodinám ze Žatecka. „Bohužel, i kvůli koronaviru jsou na tom někteří lidé finančně hůře a hůře. Počet lidí, kteří potřebují pomoc, přibývá. Prakticky denně někdo volá a ptá se,“ dodal liběšický farář, jinak také člen vedení Potravinové banky Džbánsko, která zásobuje jídlem chudé z Lounska, Žatecka, Mostecka či Chomutovska.

Seznam lidí, kteří potřebují pomoc, je různorodý. Jde o matky samoživitelky, chudé rodiny i živnostníky, které postihla koronavirová uzávěra. „Máme tu třeba rodinu, kde jsou dvě malé děti ve školkovém věku. Otec byl živnostník, kvůli koronaviru ale nemohl pracovat a uživit rodinu. Navíc manželka a maminka jim umřela. Zajistili jsme jim na tři měsíce peníze na energie, dostali příspěvek na jídlo a také jim pomáháme potravinovou pomocí,“ přiblížila Kecková.

Charitativní organizace se shodují na tom, že za nárůstem potřeby pomoci je právě koronavirus. Mnoho lidí nemá takové příjmy jako dřív, nebo přišli o práci úplně, hůře se shánějí také brigády. „Lidé jsou často zoufalí. Nemají peníze, nevědí, jak situace řešit. Snažíme se jim pomoci,“ vylíčila Kecková z Oblastní charity v České Kamenici.

Potíže potvrzují také průzkumy. Podle nedávného šetření agentury STEM, které si nechal vypracovat Klub svobodných matek, nemá hned třetina samoživitelů dostatek peněz na kvalitní jídlo. Třetina jich také avizuje snížení příjmů v době pandemie.

A jak lze o potravinovou pomoc zažádat? „Stačí zavolat na nějakou charitu nebo podobnou organizaci, rádi vám poradí. Určitě i na úřadech vás správně odkážou. Sociální pracovník poté u vás udělá šetření, aby někdo nemohl systém zneužít, vyplní se formulář a po jeho schválení už může pomoc začít,“ popsala Kecková.

Potravinové banky většinou nabízejí dva druhy jídla. Mezi chudé je pak distribuují různé neziskové organizace, charity, někdy i obce. Jsou to základní suroviny jako mouka, olej, těstoviny, rýže, cukr a další. Ty většinou získávají ze sbírek, které se pravidelně organizují v obchodech po celé republice. „Další část jsou potraviny, které se blíží době spotřeby, ty do potravinových bank posílají zpravidla samotné obchody. Jde například o konzervy, polévky v pytlíku nebo třeba mléčné výrobky,“ vypočítal Vilém Marek Štěpán z Potravinové banky Džbánsko.