Markvart nebo Mareš? Boj o křeslo primátora v Chomutově zřejmě svedou ODS a ČSSD. Jak moc do nich promluví komunisté a menší strany?
Pro všechny tři velké strany je charakteristické, že tvářemi kampaně se stanou lidé, kteří jsou hodně spjatí se současným vedením města. A to přesto, že nedávné parlamentní volby ukázaly hlad voličů po změně.
Jenže komunální volby jsou něco jiného, jak naznačuje i politolog Zdeněk Zbořil. „Na komunální úrovni si lidé cení toho, co třeba dokázali po mnoho let starostové,“ říká. „Po parlamentních volbách a nekonečných tahanicích o to, kdo s kým uzavře koalici, nebudou mít zájem voliči o někoho, kdo přichází jenom s nezřetelným příslibem, že něco udělá či změní.“
ODS a ČSSD: Kandidátky vedou současní radní
Občanští demokraté, kteří volební vítězství v Chomutově obhajují, mají v první čtveřici lidi se současného vedení. A to včetně primátorky Ivany Řápkové, která je na třetím místě. Lídrem bude podle očekávání radní Pavel Karel Markvart, na druhém místě je náměstek primátorky Jan Řehák. První čtveřici pak uzavírá současný radní Jindřich Stádník.
Čelo kandidátky je trochu překvapivé, protože vedení města, a ODS především, čelilo v tomto volebním období několikrát kritice ze strany občanů. Na druhé straně je pravda, že svým bojem proti neplatičům si naopak část obyvatel naklonila.
Místní občanští demokraté svým zástupcům věří, zkušené politiky zvolili na první místa kandidátky záměrně. „V komunálních volbách voliči rozhodují o lidech, které znají. U nás už mohou hodnotit, co jsme pro město udělali,“ uvedl k tomu předseda místní ODS Jan Řehák.
Stejně i sociální demokraté vsadili na současné komunální politiky. A ani tady není lídr žádným překvapením – je jím nynější radní Jan Mareš. Další místa na kandidátce obsadí náměstek primátorky Martin Klouda, hejtmanka a bývalá náměstkyně Jana Vaňhová a na čtvrtém místě je radní Petr Husák.
Jak k tomu dodal právě posledně jmenovaný, který je předsedou místní ČSSD, na dalších místech už budou i nové tváře. „Lídr ale musí být coby kandidát na primátora člověk, který už má zkušenosti s tím, jak to chodí a jak se pracuje na městě, na úřadě i v zastupitelstvu,“ dodává Husák.
Kdo bude primátorem?
Když se spekuluje o budoucím primátorovi, v úvahu se berou jen dvě jména – a to právě lídři dvou největších stran. Pavel Karel Markvart (ODS) a Jan Mareš (ČSSD). Předpokládá se totiž, že po volbách uzavřou stejnou koalici jako nyní. Posty ve vedení města si rozdělí a ten nejvyšší získá zástupce strany, která bude mít více hlasů.
KSČM: V čele protřelý politik
Komunisté do čela postavili svého nejzkušenějšího muže, jejich kandidátku povede Ladislav Drlý – současný zastupitel a někdejší senátor. „Měl by to být ten nejzkušenější, kterého lidé v Chomutově znají,“ podotkl k volbě Jaroslav Komínek, předseda chomutovské KSČM a chomutovský zastupitel.
Sám Komínek je na druhém místě, na třetím Libuše Zmátlová, rovněž zastupitelka, a na čtvrtém pak Vlastimil Waic, jediné nové jméno z čela tří různých kandidátek. Jak Komínek dodal, v první patnáctce jsou všichni současní zastupitelé.
V ostatních táborech jasno není
Z těch, kteří mohou mít šanci výsledek ovlivnit, půjde do voleb určitě i strana TOP09, ta ale ještě místní kandidátku sestavenou nemá. Věci veřejné budou mít problém ji sestavit, zatím je krajská organizace stále bez licence.
O křesla v zastupitelstvu bude usilovat i Strana zelených, ta se zatím rozhoduje, zda sestaví kandidátní listinu sama nebo společně se Sdružením nezávislých kandidátů PRO Chomutov, které chce jako lídra Přemysla Rabase. Záležet bude na tom, zda sdružení sežene dostatečný počet podpisů na svou podporu, jak ukládá zákon.
První čtveřice na kandidátkách velkých stran
ČSSD – 1. Jan Mareš, 2. Martin Klouda, 3. Jana Vaňhová, 4. Petr Husák. Strana má 11 zastupitelů, z toho tři radní. Má náměstka primátorky.
KSČM – 1. Ladislav Drlý, 2. Jaroslav Komínek, 3. Libuše Zmátlová, 4. Vlastimil Waic. Strana má 6 zastupitelů a je v opozici.