On o mě něco řekl, podávám trestní oznámení. Jsou to lži, podávám trestní oznámení.

Hádky politiků nejsou ničím neobvyklým a naopak k tomuto řemeslu patří. Neobvyklé ale je, že na Chomutovsku musí každou druhou půtku řešit policie.

Zdá se, že jde o jakýsi rituál – když nevíš co dělat, podej trestní oznámení. A tak Ivana Řápková podávala oznámení na tehdejšího ministra Michaela Kocába. Před přestupkovou komisí také skončil František Štván, který ji označil za rychlostudentku. Kritička radnice Marie Kindermannová žalovala na Řápkovou, zastupitelé naopak na Kindermannovou.

Posledním případem je trestní oznámení vlivného člena ČSSD Romana Housky na Přemysla Rabase (Strana zelených) za to, že ho prý označil za kmotra.

Politický boj tak dopadá na policii, která se kromě své práce musí zabývat i spory politiků. A policisté „politická“ trestní oznámení odkládají s tím, že se vlastně nic nestalo. „Žádnou statistiku si nevedeme, ale nevím o tom, že by se někdy něco prokázalo,“ říká mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.

Na to, jestli politické spory policii zbytečně nezatěžují, odpovídá diplomaticky. „Trestní oznámení prošetřit musíme a při šetření se ukáže, jestli byl porušen zákon nebo ne,“ odpovídá.

Neoficiálně policisté říkají, že podobné případy jsou nadbytečné. „Každý má právo ho podat a chránit tak svá práva, je to součást demokracie. Ale na druhou stranu to jsou hrozný blbosti,“ líčí jeden z nich.

Stěžování si u policie je běžnou součástí volebního boje a pytel s trestními oznámeními se většinou ještě více roztrhne před volbami. Policisté se tak zaobírají zbytečnými případy a byrokracií. Většinou totiž stojí tvrzení proti tvrzení a „téóčka“ se podávají bez dalších důkazů, mnohokrát na základě „jedna paní povídala“. Slouží také ke zviditelnění v médiích.

Šerif proklatého města a další TO:

Výběr z některých trestních oznámení pro pomluvu:
Dřívější zastupitel Zdeněk Fojtík podal trestní oznámení na Marii Kindermannovou z NO! za to, že médiím řekla, že si z Kamencového jezera udělal kampeličku.

Ivana Řápková na Michaela Kocába za to, že ji jeho „ministerstvo“ v situační analýza označilo jako „šerifa proklatého města“.

M. Kindermannová na I. Řápkovou za to, že poslala dopis zaměstnavateli, ve kterém ji údajně pomluvila a Kindermannová měla přijít o místo. Dále i na Romana Housku za údajné nadávky na ulici.