Varna vedle školky

Tentokrát se na výrobu připravovala hned pětice lidí ve věku 26, 34, 39, 41 a 47 let. Ti všichni se chystali vařit pervitin v bytě v Palachově ulici. Údajně se mělo jednat o dům, který stojí nedaleko školky a školy pro děti se speciálními potřebami blízko proslulé Kadaňské ulice. Varna se zároveň nacházela nedaleko Komenského ulice, kde policisté před několika týdny objevili další výrobce pervitinu. „Tato varna ale nemá s onou v ulici Palachova nic společného," vysvětlila mluvčí policie Marie Pivková.

Pětice si může odsedět až několik let. „V bytě policisté provedli prohlídku, při které zajistili věci potřebné k výrobě drog. Zajistili taktéž samotnou varnu, která bude zaslána ke znaleckému zkoumání," uvedla Pivková. „Za uvedené činy hrozí všem pěti pachatelům peněžitý trest nebo až pět let za mřížemi," dodala.

Místní netušili

Námi oslovení místní o této varně nevěděli, většina z nich ale potvrdila, že se v této lokalitě necítí příliš bezpečně. „Přes den to tu ještě jde, ale jakmile se setmí, tak se to tu začne scházet a to už raději nevycházím ven," uvedla starší dáma. „Úplně v pořádku to tu není, hlavně večer, kdy se tu scházejí různé hloučky," dodala jiná paní.

Zaměstnankyně školky o varně nevěděly, své zkušenosti ale mají. Podle jejich vyjádření se tu hlavně v létě potulují u nedalekých garáží skupinky bezdomovců. „O varně se ale dozvídáme až od vás," uvedly.

Práce sousedů

Odhalení varen mají často na svědomí sami místní. „Jakmile nám lidé nahlásí, že mají důvodné podezření na varnu, tak věc předáváme policii," uvedl předseda představenstva družstva Josef Tvrdý. „Konkrétní postup samozřejmě nesdělujeme, ale využíváme místní a osobní znalosti operativním šetřením," řekla Pivková.