„Máme člun finské výroby, který je určený na moře,“ představil policejní bárku vedoucí obvodního oddělení Luboš Knobloch. „Bez ní by to na Nechranicích nešlo. Změny počasí přicházejí rychle a během několika sekund jdou metrové vlny zrovna jako na moři,“ vysvětlil.

Policisté na člunu jsou tak doslova vysvobozením pro surfaře nebo příznivce vodního skytingu, kteří se unavili a příboj je otlouká o hráz.

5. díl seriálu o chomutovských policistech: Obvodní oddělení Březno.

Kde je PET lahev, tam je návnada


Nasedáme do člunu, stroj zapřede a ve vteřině jsou cítit nárazy jak rozráží hladinu. Otevírá se široký výhled.

„Tamhle máte severozápadní pobřeží. Podívejte, jak se tam trhá země a sesouvá do vody. Lidi jsou ale jako slepí. Chodí se pod ten sesuv opalovat,“ ukazuje Knobloch na jedno z míst, kam policisté zaměřují svou kontrolu. „Stále dokola je vykazujeme.“

close zoom_in Proplouváme podél břehů. Z vody vykukuje snad desítka PET lahví. Zakázané návnady.„Jak je vytáhnete z vody, uvidíte háčky,“ vysvětluje inspektor. Co s tím? „Uřezat a pro jistotu zkontrolovat rybáře na břehu,“ dodává. Dost často nemají lístky a přestože je pytlačení už jen přestupkem, trestného činu dosáhnou lehce. „Kilo trofejní ryby, což je například štika nebo sumec, mají za dva a půl tisíce. Jestliže ryba váží pět kilo, snadno se dostávají nad hranici pěti tisíc, takže jsou podezřelí ze spáchání trestného činu,“ vysvětluje vedoucí oddělení Knobloch.
Na Nechranicích si policisté nejčastěji hlídají rybáře, bláznivé rekreanty a také dodržování veřejného pořádku v okolí nádrže, kde je řada chráněných oblastí.

Ve spolupráci s rybářskou stráží policisté například odhalili kempaře, kteří si vysekávali k vodě zakázané cesty, káceli stromy, které používali na táborák a parkovali těsně u hladiny. Od jara mají tyto přístupy přehrazené pyramidami z balvanů.

K nejsmutnějším případům každé sezóny patří utonulí. Bývají nejméně jeden až dva a ve většině případů se nad plavci zavře hladina, protože jsou přiopilí. Jindy za to může kolaps. close zoom_in

Potyčky ve věznici


Policisté z Března mají za úkol starat se o bezpečí a pořádek v pěti obcích.

Nejvíc na ně doléhá trestná činnost ve Všehrdské věznici. „Uvnitř se řeší jen kázeňské přestupky. K nám se ale měsíčně dostávají případy vydírání, znásilnění a ublížení na zdraví,“ upřesnil vedoucí oddělení.

Jedná se o přibližně pět případů za měsíc. Policisté pořádají výslechy přímo ve věznici.

Fakta o policii v Březně

– Pod březenské obvodní oddělení spadá pět obecních úřadů: Droužkovice, Březno, Všehrdy, Nezabylice a Hrušovany
– Rajón tvoří trojúhelník od Droužkovic, po křižovatku smrti u Vysočan a hráz Nechranické přehrady
– Slouží pod ním deset policistů včetně velitele. Všichni mají oprávnění řídit plavidlo. Oprávnění vydává Státní plavební správa